Jak nauczyć się odmawiać
Zdjęcie autorstwa Kaboompics .com z Pexels

Odmowa kojarzy nam się z czymś złym. Od dziecka wtłacza nam się do głowy, że należy pomagać innym. W związku z tym, gdy ktoś po raz kolejny zgłasza się do nas po przysługę, mówimy: tak, chociaż całe nasze wnętrze krzyczy: nie. Jak nauczyć się odmawiać?

Spis treści:

  1. Umiejętność odmowy jest bardzo ważna
  2. Zgadzanie się na wszystkie propozycje partnera dla dobra związku
  3. Brak asertywności a wychowanie
  4. Dlaczego kobiety nie potrafią odmawiać?
  5. Czy odmowa psuje atmosferę?
  6. Jak się odmawiać, aby nikogo nie urazić?

Umiejętność odmowy jest bardzo ważna

Umiejętność odmowy jest bardzo przydatna w codziennym życiu. Ludzie mają w sobie zakodowaną troskę o własne dobro. W rezultacie, gdy dostrzegą, że mogą z nas coś wycisnąć, wykorzystać do własnych potrzeb, to chętnie to robią. Na szczęście możemy wytyczyć granice i reagować za każdym razem, gdy ktoś próbuje je przekroczyć wbrew naszej woli.  Trzeba tylko wcielić asertywność w swoje życie i nie pozwolić, aby inni nas wykorzystywali. Jeśli umiejętność odmowy jest ci obca, zapewne pracujesz po godzinach, robisz dodatkowe rzeczy, za które nikt ci nie płaci, zostajesz z dziećmi koleżanki, chociaż nie masz na to najmniejszej ochoty. Jeśli nauczysz się asertywności, zyskasz większe zadowolenie z życia. Wiele przykrych obowiązków, za które nikt ci nie płacił, znikną z twojego harmonogramu.

Zgadzanie się na wszystkie propozycje partnera dla dobra związku

My, kobiety, zgadzamy się na wszystkie propozycje partnera dla dobra związku. Odmowa w takiej sytuacji kojarzy nam się z czymś źle widzianym, co rujnuje relację, sprawia przykrość ukochanej osobie. Pamiętaj jednak, że mężczyźni, w tym twój partner, zawsze na pierwszym miejscu stawiają własne dobro. Jeśli nie zawalczysz o siebie, nikt nie zatroszczy się o ciebie i zaspokojenie twoich potrzeb.  Mężczyźni nie mają problemu z odmową, nawet gdy masz prawo od nich wymagać rzeczy tak oczywistych jak sprzątanie po sobie, czy zajęcia się wspólnym dzieckiem. Poza tym gdy ciągle się na coś zgadzasz, co ci nie odpowiada, nie czujesz się szczęśliwa w takiej relacji. Możesz też pewnego dnia wybuchnąć i odejść od partnera, bo będziesz miała dość poczucia bycia wykorzystywaną. Tymczasem odmawiając, nie narażasz swojego związku na rozpad. Pokazujesz tylko, co ci odpowiada, a co nie. Partner powinien uszanować twoje potrzeby i granice.

Brak asertywności a wychowanie

Brak asertywności nie bierze się znikąd, zazwyczaj wynika z takiego, a nie innego wychowania. Jeśli rodzice nie pozwalają dziecku odmawiać, zmuszają go do jedzenia potraw, których nie znosi, noszenia ubrań, które go drapią i całowania ciotki, której nie lubi, pokazują mu, że jego zdanie się nie liczy. W dorosłym życiu taki człowiek nawet nie próbuje walczyć o swoje, ponieważ zakłada, że jego starania z góry są skazane na porażkę.

Dlaczego kobiety nie potrafią odmawiać?

Dziewczynka ma być grzeczna. Gdy ktoś przekracza jej granice, a ona okazuje złość, słyszy, że takie zachowanie jej nie przystoi. Kiedy się kłóci, także czeka ją reprymenda. W rezultacie rodzice oraz otoczenie utrwalają w małej dziewczynce przekonanie, że pewne zachowania, w tym odmowa, nie przystoją porządnej kobiecie. W dorosłym życiu nie potrafi powiedzieć szefowi, że nie weźmie kolejnych zadań za koleżankę, zwłaszcza że nikt jej za to nie płaci. Boi się, że zaraz usłyszy, że jest niemiła, nieuprzejma i opryskliwa. Za to samo ganili ją rodzice.

Czy odmowa psuje atmosferę?

Często boimy się odmawiać, bo nie chcemy w ten sposób zepsuć atmosfery. Niestety, wiele osób słowo: nie, traktuje zbyt osobiście jako formę odrzucenia. Tymczasem jest to brak zgody dla pewnego pomysłu czy zachowania. Fakt, że kobieta odmawia partnerowi seksu oralnego, bo go nie lubi, nie znaczy automatycznie, że nie kocha swojego chłopaka i nie chce z nim być.

Jak się odmawiać, aby nikogo nie urazić?

Odmowa odmowie nierówna. Można powiedzieć: nie w tak twardy i dosadny sposób, że osoba postronna wyczuje w tym agresję i wrogość. Można też odmawiać w sposób życzliwy, nikogo przy tym nie urażając i nie psując atmosfery. Warto nauczyć się tego drugiego sposobu. Masz prawo do odmowy, ba, nawet nie musisz się z niej specjalnie tłumaczyć. Ważne, aby zrobić to z klasą, nikogo nie obrażając.