Asertywność kontra agresywność
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Wbrew pozorom asertywność to nie to samo co agresywność. Swoją odmowę możemy wyrazić na wiele sposobów. Jedne z nich są lepsze, a drugie gorsze. Warto o tym wiedzieć i świadomie stawiać na asertywność, czyli kierowanie się własnymi potrzebami z uszanowaniem praw innych osób. Asertywność kontra agresywność – po czym poznać różnice?

Po czym rozpoznać asertywność?

Asertywność możemy rozpoznać po tym, że wyrażamy swoje stanowisko w jasny sposób, nikogo przy tym nie obrażając. Asertywny komunikat charakteryzuje się tym, że jest przemyślany, rozważny, spokojny i pełny szacunku do drugiej osoby. Choć jej propozycja może nam nie odpowiadać, my wiemy, że możemy się na nią nie zgodzić. Zdajemy sobie sprawę z własnej siły sprawczej oraz umiejętności stawiania granic. Nie musimy zatem uciekać się do agresji.

Po czym rozpoznać agresywność?

Osoba, która myli asertywność z agresywnością, jest głośna, impulsywna. Często mniej lub bardziej świadomie próbuje zdominować swojego rozmówcę, na przykład go przekrzykując, nie dając mu dojść do słowa etc. Ponadto agresywna komunikacja obejmuje również lekceważenie stanowiska drugiej strony.

Asertywność kontra agresywność. Zwracanie uwagi na niestosowne zachowanie

Często w miejscach publicznych, w tym restauracji, jesteśmy narażeni na hałas. Niektóre osoby udają, że im nie przeszkadza. Inne zwracają uwagę osobie, która zachowuje się zbyt głośno. Można zrobić to w sposób asertywny – proszę zachowywać się ciszej, każdy chce zjeść posiłek w miłej atmosferze. Można też wykazać się agresją: babo, zamknij się wreszcie!

Asertywność kontra agresywność. Wyrażanie własnego zdania

Czasem w rozmowie musimy zająć jakieś stanowisko. Np. znajomi dyskutują o szczepionkach. Niektóre osoby plączą się, by uniknąć jasnych deklaracji. Drugie wyrażają własne stanowisko. Osoba asertywna powie: rozumiem twoje obawy, ale ja wolę się zaszczepić, aby zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji. Osoba agresywna ujmie to inaczej: trzeba być idiotą, aby nie szczepić się, gdy jest ku temu okazja.

Asertywność kontra agresywność. Odmowa

Każdy z nas musi czasem odmówić bliskiej osobie. Czasem nie mamy czasu, aby komuś pomóc. Kiedy indziej dostrzegamy, że ktoś chce nas wykorzystać i nie zgadzamy się na to. Osoba asertywna powie: nie zawiozę cię na lotnisko, poproś kogoś innego o pomoc, ponieważ tego dnia mam już inne plany. Osoba agresywna stwierdzi: nie stać cię na taksówkę? Dlaczego to ja mam cię zawozić na lotnisko?

Osoba, która zna znaczenie słowa asertywność, potrafi odmawiać, wyrażać własne stanowisko i zwracać uwagę na niestosowne zachowanie w swoim otoczeniu. Jednocześnie robi to w sposób kulturalny, przez co nie zyskuje wrogów. Poprzez agresywną odmowę zniechęcamy do siebie ludzi.

Zapraszamy do lektury: