zachowania toksycznych ludzi
Leah Kelley z pexels

Toksyczni ludzie wysysają dobrą energię i pozbawiają pewności siebie. Są bardzo szkodliwi dla swojego najbliższego otoczenia, gdyż niszczą wewnętrzny spokój i sieją zamęt. Niestety, każdy prędzej czy później na nich trafi. Z takimi osobami nie da się porozumieć, można jedynie uciąć z nimi kontakt tam, gdzie to możliwe. Po czym rozpoznać zachowania toksycznych ludzi?

Spis treści:

  1. Satysfakcja czerpana z ranienia innych
  2. Po czym rozpoznać zachowania toksycznych ludzi? Prowokowanie kłótni z innymi
  3. Niszczenie wewnętrznego spokoju innych ludzi
  4. Kopanie dołków pod innymi
  5. Chęć stawiania na swoim
  6. Ignorowanie potrzeb innych ludzi

Satysfakcja czerpana z ranienia innych

Osoby zaburzone często cierpią na brak empatii, nie wykształciły w sobie zdolności do współodczuwania ze względu na zbyt małą liczbę neuronów lustrzanych. W rezultacie z łatwością przychodzi im ranienie innych. Mało tego, czerpią z tego satysfakcję. Toksyczni ludzie wyrządzają innym przykrość, bo chcą to zrobić. W ich postępowaniu nie ma mowy o przypadku czy braku rozważności. Owszem, każdy czasem powie coś bez głębszego namysłu. Jednak ta zasada nie działa w przypadku toksycznych ludzi. Ich działania zostały bowiem świadomie zaplanowane i wymierzone w zadawanie bólu otoczeniu.

Po czym rozpoznać zachowania toksycznych ludzi? Prowokowanie kłótni z innymi

Niektórzy ludzie uchodzą za żywe legendy galerii handlowych. Każdy pracownik drży z nerwów, gdy zjawiają się w jego sklepie. Takie jednostki szukają tylko pretekstu do wszczęcia awantury. Potrafią się kłócić o to, że pasta do zębów jest postawiona za wysoko lub za nisko. Gdy obsługa pomaga w wyborze kosmetyku, zawsze znajdą powód, by skrytykować propozycję sprzedawcy.

Niszczenie wewnętrznego spokoju innych ludzi

Wewnętrzny spokój to niezwykle pożądany stan, który pozwala prawidłowo funkcjonować i nieustannie się rozwijać. Niestety, czasem trafiają się toksyczni ludzie, którzy usiłują go zniszczyć. Gdy wkraczają do życia innych, wnoszą w nie zamęt i brak równowagi. Atmosfera staje się ciężka i nerwowa.  To ich specjalność, dlatego nie ma się co łudzić, że akurat mają gorszy dzień i dalsza praca z nimi okaże się łatwiejsza.

Kopanie dołków pod innymi

Toksyczni ludzie nie lubią, gdy inni odnoszą sukcesy. Nie tylko im ich zazdroszczą, ale też robią wszystko, by ściągnąć na nich porażkę. Jeśli widzą, że koleżanka stara się o awans w firmie, mogą rozpuszczać na jej temat nieprawdziwe plotki, a nawet celowo ją krytykować przy przełożonych, wytykając różne błędy. Po co to robią, gdy same nie ubiegają o wyższe stanowisko? Kopanie dołków pod innymi sprawia im chorą satysfakcję.

Chęć stawiania na swoim

Toksyczny człowiek zawsze lubi postawić na swoim. Wszystko jedno, czy chodzi o wybór restauracji, zakup samochodu czy termin ukończenia zlecenia. Ktoś taki nie wykazuje chęci wypracowywania kompromisów. Chce dyktować warunki, które inni mają spełniać. Z takimi ludźmi bardzo ciężko się współpracuje.

Ignorowanie potrzeb innych ludzi

Zdrowe relacje międzyludzkie opierają się na symetrii. Każda ze stron stara się zachować responsywność i odpowiadać na potrzeby drugiej. Toksyczni ludzie ignorują oczekiwania otaczających ich ludzi. Dotyczy to nawet drobnych kwestii takich jak niepuszczanie muzyki w biurze, gdyż ta rozprasza współpracowników. Zachowania toksycznych ludzi często mają irracjonalny charakter, a ich celem jest zrobienie innym na złość.