Infekcje intymne
Zdjęcie autorstwa ivan z Pexels

Infekcje intymne to problem, z którym częściej borykają się kobiety aniżeli mężczyźni. Panie do nawracających nadkażeń predysponuje budowa anatomiczna. Po czym rozpoznać, że infekcja intymna dotknęła również ciebie? Zazwyczaj zakażenie pochwy manifestuje się bólem podczas oddawania moczu, pieczeniem pochwy oraz upławami o przykrym zapachu. Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Spis treści:

  1. Mikroflora pochwy – naturalna bariera ochronna przed zakażeniami intymnymi
  2. Antybiotykoterapia a infekcje intymne – jak im zapobiec?
  3. Obcisła bielizna a zakażenie pochwy
  4. Obcisłe jeansy latem powodują zakażenia intymne
  5. Higiena intymna i jej rola w profilaktyce infekcji pochwy
  6. Jak perfumowane podpaski powodują zakażenie pochwy?
  7. Zła dieta a infekcje pochwy
  8. Dlaczego menopauza sprzyja infekcjom intymnym?

Mikroflora pochwy – naturalna bariera ochronna przed zakażeniami intymnymi

Pochwę zamieszkują bakterie kwasu mlekowego. Pełnią one rolę naturalnej bariery ochronnej. Gdy jest ich dostatecznie dużo, infekcje intymne nam nie grożą. Czasem jednak dochodzi do zaburzenia równowagi ilościowo-jakościowej mikroflory, dzieje się tak, gdy np. zażywamy antybiotyki. W rezultacie zmniejszenie liczebności dobrych bakterii kwasu mlekowego otwiera wrota dla potencjalnych patogenów. Przy zbyt małej liczby naszych sprzymierzeńców ilość wytwarzanego przez nie kwasu mlekowego gwałtownie spada, przez co lekko kwaśny odczyn pochwy staje się obojętny lub nawet zasadowy. Kwaśne pH ogranicza namnażanie wielu mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym grzybów. Gdy odczyn wzrasta, drożdże z rodzaju Candida mogą się swobodnie namnażać, co prowadzi do kandydozy pochwy.

mikroflora pochwy

Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Antybiotykoterapia a infekcje intymne – jak im zapobiec?

Przyczyny infekcji intymnych są bardzo zróżnicowane. Przyjrzymy się kilku najczęściej spotykanym i od razu wskażemy, jak im zapobiegać, aby cieszyć się zdrowiem i komfortem. Najczęściej spotykana przyczyna infekcji intymnych to przyjmowanie antybiotyków, te leki nie tylko eliminują patogeny, ale też dobre bakterie kwasu mlekowego, które są naszymi przyjaciółmi. Na szczęście można ograniczyć to niekorzystne zjawisko. Podczas i po antybiotykoterapii zaleca się sięganie po probiotyki. Pod tym określeniem kryją się preparaty zawierające żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Ważne, aby był to produkt opracowany na bazie szczepów charakterystycznych dla danej populacji i szerokości geograficznej. Dieta Polaków różni się dość znacznie od diety Azjatów, żyjemy też w innym klimacie, przez co nasz organizm zasiedlają inne mikroorganizmy. Przy wyborze probiotyku należy do uwzględnić. Gdy jedziemy w podróż, zabierzmy ze sobą sprawdzony preparat, aby nie kupować na miejscu takiego, który nie odpowiada specyfice naszego ustroju.

Obcisła bielizna a zakażenie pochwy

Obcisła bielizna, podobnie jak majtki bezszwowe, to często spotykane przyczyny infekcji intymnych. Niestety, poliester nie należy do przewiewnych materiałów. Sprzyja zatrzymywaniu wilgoci w miejscach intymnych, co stwarza dogodne warunki dla namnażania się grzybów. Jeśli masz dość zakażeń intymnych, postaw na bawełniane majtki i unikaj tych obcisłych.

Obcisła bielizna a zakażenie pochwy

Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Obcisłe jeansy latem powodują zakażenia intymne

Pozostańmy na chwilę przy naszym ubiorze. Nie tylko majtki mają wpływ na nasze zdrowie intymne. Infekcje pochwy często pojawiają się u kobiet, które latem noszą obcisłe spodnie jeansowe. Dotyczy to zarówno tych o długich nogawkach, jak i szortów. Choć denim to bawełna, czyli naturalny materiał, to jest on na tyle sztywny i gruby, że stosunkowo słabo przepuszcza powietrze. Jeśli latem chcesz nosić spodnie, postaw na wiskozowe szorty o luźnej nogawce, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. W nich nie grozi ci zatrzymywanie wilgoci w miejscach intymnych, przez co droższe, tym te z rodzaju Candida, nie będą się namnażać. Warto zaznaczyć, iż ginekolodzy zachęcają kobiety do tego, aby latem nosiły luźne sukienki i spódnice, ponieważ te należą do niezwykle przewiewnych i sprzyjają zachowaniu zdrowia intymnego.

Higiena intymna i jej rola w profilaktyce infekcji pochwy

Higiena intymna to temat rzeka, ale to ona lub jej brak przyczynia się do zakażeń intymnych. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Po pierwsze, zbyt rzadkie podmywanie się grozi namnażaniem się patogenów, w tym bakterii kałowych, które mogą przemieścić się w okolice pochwy z odbytu. Po drugie, po wydaleniu stolca należy podcierać się papierem toaletowy od pochwy w kierunku krzyża. Jeśli będziemy poruszać się w przeciwnym kierunku, to przeniesiemy bakterie kałowe, w tym z gatunku Escherichia coli, do naszych miejsc intymnych i zakażenie pochwy gotowe. Po trzecie, mydło czy czysta woda to nie najlepsze metody utrzymywania w czystości miejsc intymnych. Sama woda to za mało, nie usunie wszystkich zanieczyszczeń. Natomiast mydło ma zasadowy odczyn i prowadzi do zakłóceń w obrębie lekko kwaśnego środowiska pochwy. Stosować należy płyn do higieny intymnej o lekko kwaśnym pH, który nie zawiera substancji zapachowych i sztucznych barwników, czyli najczęściej spotykanych alergenów. Po czwarte, także nadmierna higiena intymna nie jest dobra. Podmywanie częściej niż dwa razy dziennie prowadzi do wyjałowienia pochwy. W ten sposób pozbywamy się dobrych bakterii kwasu mlekowego, które stanowią naturalną linię ochrony przed patogenami.

Jak perfumowane podpaski powodują zakażenie pochwy?

Perfumowane podpaski i wkładki higieniczne to prawdziwa zmora naszych czasów. Zawarte w nich substancje zapachowe to często spotykane alergeny. Komponenty aromatyzujące odpowiadają też za podrażnienie pochwy, a tym samym otwierają wrota dla potencjalnych patogenów i prowadzą do infekcji intymnych. W miarę możliwości stawiaj na podpaski i wkładki z naturalnej bawełny, która nie jest wybielana chlorem i perfumowana.

Jak perfumowane podpaski powodują zakażenie pochwy

Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Zła dieta a infekcje pochwy

Zakażenia intymne pojawiają się także przy złej diecie. Nadmiar cukrów prostych w diecie sprzyja namnażaniu drożdży. Promując ich wzrost kosztem dobrych bakterii kwasu mlekowego, musimy liczyć się z infekcją pochwy. Aby temu zapobiec, powinniśmy wspierać namnażanie naszych małych przyjaciół. W tym celu należy postawić na dietę bogatą w owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Dostarczają one błonnika pokarmowego, który sprzyja namnażaniu bakterii kwasu mlekowego. Ponadto nasza dieta powinna obfitować w produkty, które zawierają żywe bakterie kwasu mlekowego. Mowa o mlecznych produktach fermentowanych takich jak kefir, jogurt czy maślanka, także roślinne kiszonki dostarczają naszemu ustrojowi tych cennych mikroorganizmów.

Dlaczego menopauza sprzyja infekcjom intymnym?

Także menopauza sprzyja infekcji pochwy. W okresie przekwitania obserwuje się spadek syntezy żeńskich hormonów płciowych, w tym estrogenów, które odpowiadają za wytwarzanie odpowiedniej ilości wydzieliny w obrębie pochwy. Jej niedobór prowadzi do suchości pochwy, utrudnia też namnażanie dobrym bakteriom kwasu mlekowego, co de facto zwiększa ryzyko infekcji intymnej. Aby temu zapobiec, można stosować probiotyki ginekologiczne, które podaje się bezpośrednio w miejscu działania oraz kapsułki dopochwowe zawierające nawilżający kwas hialuronowy oraz glikogen niezbędnych do namnażania przyjaznych mikroorganizmów.  Czasem w przypadku suchości pochwy ginekolog może zalecić hormonalną terapię zastępczą. Podawanie żeńskich hormonów płciowych poprzedza jednak szczegółowy wywiad. Nie każda kobieta może bowiem przyjmować HTZ. Hormonalna terapia zastępcza nie jest wskazana w przypadku pań, u których w najbliższej rodzinie występował rak piersi, jajnika czy szyjki macicy.