Uroda alergika

Jak bezpiecznie się opalać?

Jak bezpiecznie się opalać

Pixabay

Rośnie świadomość negatywnych konsekwencji, które niesie za sobą promieniowanie UV. Nie oznacza to jednak, że kąpiele słoneczne mają jedynie wady. Wystawianie skóry na promieniowanie UVB ma pozytywny wpływ na pracę całego organizmu oraz wygląd skóry. Aby uzyskać zdrową opaleniznę, warto zawsze stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  1. Jak bezpiecznie się opalać?
  2. Zalety kąpieli słonecznej
  3. Oparzenia słoneczne – jak je załagodzić?

Jak bezpiecznie się opalać?

Na promienie UV jesteśmy narażeni przez cały rok, także w momencie, gdy słońce jest ukryte za chmurami. Warto o tym pamiętać, gdyż to właśnie z promieniowanie uva związane poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak rak skóry. Wszystko to z powodu głębokiej ingerencji tego typu promieniowania w skórę. Mimo że nie jest to widoczne gołym okiem, w postaci opalenizny, promieniowanie uva może być przyczyną powstawania przebarwień skóry, a także przyśpieszać jej starzenie. Ten efekt może się spotęgować wtedy, gdy przyjmujemy niektóre środki, np. leki hormonalne.

Negatywny wpływ na zewnętrzną powłokę ciała może mieć także zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UVB. Mimo że w taki sposób możemy uzyskać opaleniznę, a także dostarczyć niezbędną do pracy całego organizmu witaminę D, nadmiar kąpieli słonecznych może skutkować podrażnieniami i powodować poparzenia słoneczne.

Aby tego uniknąć warto chronić skórę kremami z wysokim filtrem SPF, który chroni przed dwoma typami promieniowania – UVA oraz UVB. Nie oznacza to jednak, że przez stosowanie kremu zupełnie się nie opalimy. Kosmetyk ochronny nie blokuje całkowicie działania promieni słonecznych.

Ochronę skóry warto stosować także wtedy, gdy nie jesteśmy narażeni na bezpośrednią ekspozycje na promieniowanie słoneczne. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu starzeniu się skóry. Oprócz tego podczas przebywania w nasłonecznionym miejscu nie można zapomnieć o nakryciu głowy oraz ochronie oczu.

Zalety kąpieli słonecznej

Mimo że dużo mówi się o szkodliwości promieniowania słonecznego, kąpiele słoneczne mają również pozytywne skutki. Do takich należy np. synteza witaminy D w organizmie czy zmniejszenie bólów stawów.

Oparzenia słoneczne – jak je załagodzić?

Łagodzenie podrażnień słonecznych warto rozpocząć od użycia preparatu z D-pantenolem lub allantoiną. Szukając odpowiednich specyfików, warto skorzystać z oferty profesjonalnego sklepu.

Hurtownia medyczna Medwil to dobre miejsce, gdzie znaleźć można niezawodny sprzęt medyczny, niezbędny do pracy lekarzy oraz pielęgniarek. Znaleźć można tam m.in. wagi Omron, które umożliwiają monitoring masy ciała.

Komentarze (6)

tosia

2 lata temu

Wszystko jest dla ludzi, w tym opalanie, ale zachowajmy zdrowy rozsądek.

doredos

2 lata temu

Ja poparzenia słoneczne zawsze łagodzę pantenolem.

lilka

2 lata temu

Ja nigdy nie byłam entuzjastką opalania. Mam kremy z filtrem i ich używam;)

miriam

2 lata temu

Ja zawsze pamiętam o kremach z filtrem, bo boję się nieestetycznych przebarwień.

dobrusia

2 lata temu

Bardzo przydatne porady dla miłośników opalania.

halina

2 lata temu

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego opalania:)

Komentarze są wyłączone.