Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

Liczne badania wykazały, że jedną z przyczyn alergii jest nieszczelna bariera jelitowa. Słaba, cienka, nieszczelna ściana jelita sprawia, że bakterie chorobotwórcze oraz alergeny przenikają z przewodu pokarmowego do organizmu, wywołując jednocześnie reakcje alergiczną. Bakterie probiotyczne uniemożliwiają przechodzenie alergenów przez błony śluzowe oraz hamują rozwój bakterii chorobotwórczych poprzez „uszczelnianie” ściany jelita.

Kluczowym elementem w leczeniu alergii jest również prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Wszelkie zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej spowodowane między innymi częstą antybiotykoterapią, nieliczną rodziną, nadmierną sterylizacją, rodzajem porodu, czy sposobem odżywiania dziecka ograniczają już od urodzenia kontakt z bakteriami koniecznymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego. Stąd warto zadbać o skład flory jelitowej zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia, kiedy to kształtuje się ekosystem jelitowy. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że nie wszystkie probiotyki działają tak samo i nie wszystkie znajdują zastosowanie w leczeniu alergii. Dlatego przy wyborze probiotyku należy zwrócić uwagę na bakterie, które:

Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

  • Pochodzą z obszaru geograficznego, w którym są stosowane
  • Mają badania potwierdzające skuteczność w alergii pokarmowej
  • Wykazują wysoki profil bezpieczeństwa potwierdzony badaniami
  • Mają działanie anty-patogenne i anty-alergiczne
  • Regulują odpowiedź immunologiczną organizmu na alergeny
  • Pobudzają dojrzewanie bariery jelitowej

Jedyne bakterie kwasu mlekowego spełniające powyższe kryteria to polskie szczepy: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0900, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 wchodzące w skład preparatu Latopic®. Ich skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi na polskich dzieciach w alergii pokarmowej i w Atopowym Zapaleniu Skóry.

Szczepy zawarte w preparacie Latopic®:

  • stymulują wydzielanie śluzu,
  • indukują dojrzewanie i uszczelnianie bariery jelitowej, chroniąc przed przenikaniem alergenów i bakterii chorobotwórczych.
  • przyczyniają się do utrzymania równowagi immunologicznej w organizmie i spadku wydzielania IgE.

Bakterie kwasu mlekowego, a nietolerancja laktozy

Bardzo często objawy ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki) niekoniecznie muszą być objawem alergii pokarmowej. Objawy te mogą również wskazywać na nietolerancję laktozy. Często jednak zdarza się, że nietolerancja laktozy i alergia na białka mleka krowiego uznawane są za jeden i ten sam problem, mimo, że objawy są podobne, to różni je mechanizm powstawania.

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na powszechnie występujący alergen ,w tym przypadku białka mleka krowiego. Objawem tej reakcji są najczęściej: biegunki, zmiany skórne, infekcje górnych dróg oddechowych, czyli objawy wielonarządowe. Ponadto alergia często ma charakter dziedziczny. Jeśli rodzice dziecka zmagali się w dzieciństwie z alergią, ryzyko rozwoju alergii u ich dzieci wzrasta o ponad 50%. Należy również pamiętać, że alergia pokarmowa może przebiegać pod postacią Atopowego Zapalenia Skóry, nieleczona w dorosłym życiu może przejść w astmę lub alergiczny nieżyt nosa.

W przypadku alergii pokarmowej ważne jest zastosowanie diety eliminacyjnej pozbawionej produktów mlecznych. Dziecku, które nie toleruje mleka podaje się zazwyczaj mieszanki hydrolizowane. Tutaj warto zastosować Latopic®, który nie tylko uszczelni niedojrzałą barierę jelitową, chroniąc tym samym przed przenikaniem alergenów (np. białka mleka krowiego), ale również przyczyni się do przyspieszenia rozwoju tolerancji na białka mleka krowiego. Z kolei w przypadku wystąpienia Atopowego Zapalenia Skóry Latopic® przyczyni się do zmniejszenia zaczerwienienia, suchości i swędzenia skóry oraz zahamuje marsz alergiczny.

Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

Nietolerancja laktozy spowodowana jest ograniczeniem lub brakiem aktywności laktazy, enzymu który rozkłada cukier mleczny laktozę do cukrów prostych. W efekcie w przewodzie pokarmowym dochodzi do nadmiernej fermentacji, która objawia się wystąpieniem wzdęć, kurczowych bóli brzucha, kolek oraz wodnistej biegunki po około 30 minutach do 2 godzin po posiłku. W przypadku nietolerancji laktozy objawy dotyczą tylko układu pokarmowego. Tutaj ważne jest zastosowanie odpowiedniej diety bezlaktozowej, warto również sięgnąć po preparat Latopic®. Szczepy probiotyczne zawarte w Latopic® wykazują wysoką aktywność fermentacyjną. Działają one jak laktaza rozkładając laktozę i galaktozę do cukrów prostych.

Więcej informacji na temat preparatu Latopic® przeznaczonego do postępowania dietetycznego w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry znajdziesz na stronie www.latopic.pl

Komentarze (9)

Edyta Marecka

7 lat temu

Nie jestem przekonana do tego typu preparatów, ale może jestem w błędzie. Z pewnością nie zaszkodzą. Wypróbuję probiotyki i dam znać, czy dostrzegłam jakąś poprawę.

Magdalena Białokozowicz

7 lat temu

Na dodatek same profile-widma, zero znajomych, zero wydarzeń, każdy wstawił zdjęcie jakiegoś zwierzęcia jako profilowe. Jak chcecie mieć dobry marketing to zapłaćcie profesjonalnej firmie, a nie pierwszej lepszej mamie, która siedzi w domu z dzieckiem i się nudzi.

Magdalena Białokozowicz

7 lat temu

Żenujące są te komentarze pod spodem. Nagle wszyscy cudownie ozdrowieli dzięki Latopicowi. Ciekawe ile dostali za wyrażenie tak pozytywnych opinii?

Joanna Szczepanik

7 lat temu

Droga Marysiu, u mnie jest podobnie. Tylko, że problem dotyczył truskawek. Uwielbiam je a niestety kazde ich spozycie kończyło się okropną wysypka na plecach. Strasznie nad tym ubolewałam. Odkąd jednak zaczęłam właściwie troszczyc sie o swoje zdrowie – w niewielkich ilościach i od czasu do czasu mogę je spokojnie pałaszować!

Maria Konewka

7 lat temu

Od pewnego czasu stosuję probiotyki i czuję się lepiej. Ba, nawet mogę jeść zakazane pomidory:)

Amelia Roteczko

7 lat temu

Nie wiedziałam, że bakterie kwasu mlekowego mają tak dobroczynne działanie. Muszę kupić swojej córze Latopic.

Adrianna Domagała

7 lat temu

Pediatra polecił mi kiedyś właśnie jako środek po terapii antybiotykami. Przyzanm, że faktycznie się sprawdza. By dorośli też bierzemy przecież tzw. leki osłonowe. Dobrze, że maluchy również mają swój "odpowiednik".

Marta Słoneczna

7 lat temu

Synek od kilku dni przyjmuje Latopic, zobaczymy, czy bakterie kwasu mlekowego przyniosą pożądane rezultaty:)

Edyta Gizińska

7 lat temu

Moja znajoma ma małą córeczkę, której podawała Latopic. Dzięki temu nie mają teraz żadnych problemów! Widomo, zdarzają się infekcje, grypy i przeziębienia… Ale bardzo rzadko. Stosuje go profilaktycznie od czasu do czasu i sobie chwali. Dziecko zdrowe a ona jako rodzic ma święty spokój i nie musi się martwić.

Komentarze są wyłączone.