Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

Liczne badania wykazały, że jedną z przyczyn alergii jest nieszczelna bariera jelitowa. Słaba, cienka, nieszczelna ściana jelita sprawia, że bakterie chorobotwórcze oraz alergeny przenikają z przewodu pokarmowego do organizmu, wywołując jednocześnie reakcje alergiczną. Bakterie probiotyczne uniemożliwiają przechodzenie alergenów przez błony śluzowe oraz hamują rozwój bakterii chorobotwórczych poprzez „uszczelnianie” ściany jelita.

Kluczowym elementem w leczeniu alergii jest również prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Wszelkie zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej spowodowane między innymi częstą antybiotykoterapią, nieliczną rodziną, nadmierną sterylizacją, rodzajem porodu, czy sposobem odżywiania dziecka ograniczają już od urodzenia kontakt z bakteriami koniecznymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego. Stąd warto zadbać o skład flory jelitowej zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia, kiedy to kształtuje się ekosystem jelitowy. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że nie wszystkie probiotyki działają tak samo i nie wszystkie znajdują zastosowanie w leczeniu alergii. Dlatego przy wyborze probiotyku należy zwrócić uwagę na bakterie, które:

Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

  • Pochodzą z obszaru geograficznego, w którym są stosowane
  • Mają badania potwierdzające skuteczność w alergii pokarmowej
  • Wykazują wysoki profil bezpieczeństwa potwierdzony badaniami
  • Mają działanie anty-patogenne i anty-alergiczne
  • Regulują odpowiedź immunologiczną organizmu na alergeny
  • Pobudzają dojrzewanie bariery jelitowej

Jedyne bakterie kwasu mlekowego spełniające powyższe kryteria to polskie szczepy: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0900, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 wchodzące w skład preparatu Latopic®. Ich skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi na polskich dzieciach w alergii pokarmowej i w Atopowym Zapaleniu Skóry.

Szczepy zawarte w preparacie Latopic®:

  • stymulują wydzielanie śluzu,
  • indukują dojrzewanie i uszczelnianie bariery jelitowej, chroniąc przed przenikaniem alergenów i bakterii chorobotwórczych.
  • przyczyniają się do utrzymania równowagi immunologicznej w organizmie i spadku wydzielania IgE.