suchość pochwy

 

U niektórych kobiet w ciąży, może pojawić się suchość pochwy. Uciążliwa dolegliwość nie jest groźna, ale znacznie pogarsza komfort codziennego życia. Dlaczego pojawia się w czasie ciąży i jak zaradzić tej dolegliwości?

Suchość pochwy

Suchość pochwy jest brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy. Przyczyną takiego stanu miejsc intymnych są zwykle zaburzenia hormonalne. Zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety mogą zaburzać funkcjonowanie pochwy, pozbawiając ja odpowiedniego poziomu nawilżenia. Inna z przyczyn bywają także infekcje miejsc intymnych. Z pozoru drobna dolegliwość, jaka jest suchość pochwy, bardzo odznacza się na jakości życia intymnego kobiety. Uciążliwy świąd czy uczucie pieczenia, przekładają się na duży dyskomfort.

Suchość pochwy podczas ciąży

Dolegliwości intymne bardzo często towarzyszom kobietom spodziewającym się dziecka. Panie wyczekujące na poród, mogą skarżyć się na zmiany, zachodzące w pochwie, które także są powodem działanie hormonów. W czasie ciąży, hormony szaleją, co ma znaczenie w zdrowiu intymnym przyszłej mamy. Pieczenie, dyskomfort i ból podczas seksu – to typie objawy suchości pochwy w czasie ciąży. Dolegliwości nie są niebezpieczne dla zdrowia płodu czy kobiety, ale są bardzo nieprzyjemne. Na szczęście problem można rozwiązać, stosując odpowiednie metody.

Sposoby na suchość pochwy podczas ciąży

podczas ciążyKobieta powinna zadba c przede wszystkim o właściwy poziom nawilżenia pochwy. Na to można zaradzić wieloma sposobami, bezpiecznym w czasie ciąży. Kremy czy globulki dopochwowe, dostępne w aptekach, również bez recepty, zawierają składniki, które zregenerują ściany pochwy, nadając jej odpowiedniego nawilżenia. Kwas mlekowy czy hialuronowy, to naturalne substancje, które działają  korzystnie na środowisko pochwy, dodatkowo chroniąc je przed drobnoustrojowymi. Na suchość pochwy pomogą także lubrykanty, czyli wszelkiego rodzaju żele intymne, które aplikuje się przed stosunkiem. Tego typu środki dopochwowe nie dostają się do krwi, wiec są w pełni bezpieczne dla zdrowia matki oraz dziecka, kobieta może szybko pozbyć się problemu, wracając do pełnego poczucie komfortu. Podczas ciąży lepiej nie stosować zapachowych i chemicznych środków, ponieważ ich substancje mogą prowadzić do pojawienia się reakcji alergicznych, nawet jeśli wcześniej nie zaobserwowaliśmy u siebie żadnych alergii. Zdecydowanie lepiej sięgać po hipoalergiczne środki.

Katarzyna Antos