jak boli poród

Każda przyszła mama zastanawia się – prędzej czy później – jak boli poród. Nie da się tego uniknąć, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Sam ból ciężko opisać, jednak nie da się zaprzeczyć, że jest i dobrze jest poznać pozycje ułatwiające jego przetrwanie.

Jak boli poród?

Nie da się zaprzeczyć, że ból podczas porodu istnieje, chociaż każda kobieta odczuwa go inaczej. Jest to naturalne, ponieważ każdy ma odmienny próg bólu, co widać chociażby po wizytach u dentysty. Dla niektórych czyszczenie z kamienia to już katorga, dla innych borowanie bez znieczulenia nie jest niczym specjalnym. Podobnie jest z porodem, który dla niektórych kobiet jest wspomnienie okropnego bólu, inne twierdzą że poza skurczami niewiele czuły.

Trzeba jednak pamiętać, że ból związany z porodem nie jest znakiem problemów organizmu, jak ból brzucha czy zębów. Pojawia się głównie ze względu na nietypowe, mocne rozciągnięcie mięśni, ucisk w dolnej części kręgosłupa oraz niedokrwieniem mocno kurczącej się macicy. Przy tym często bywa potęgowany przez stres oraz strach, który potrafi spowodować, że odczuwanie bólu rośnie.

Postaw na intuicję

Czasy, gdy kobieta musiała rodzić tak, jak lekarz kazał lub jak jemu było wygodnie minęły i obecnie istnieje wiele innych możliwości. Co istotne możliwości zgodnych z własną intuicją oraz potrzebami ciała, dlatego należy wsłuchać się w siebie, żeby dostosować ułożenie ciała do własnych potrzeb. Stanie, siedzenie, klęk, kucanie mogą być pozycjami komfortowymi do porodu. Dobrze jest pamiętać, że w pierwszej części porodu dziecko przesuwa się w stronę ujścia kanału rodnego, a to powoduje ból. Tym samym wskazane są pozycje takie jak kucanie, siadanie, a także chodzenie, które potrafią zminimalizować dyskomfort. W coraz większej ilości szpitali znajdują się specjalne sale porodowe przygotowane na takie potrzeby które posiadają specjalne krzesła dla rodzących, piłki oraz inne akcesoria, które ułatwiają lub przyśpieszają poród.

ból podczas porodu

Ćwiczenia na poród

Przydatne do uzyskania odpowiedniej pozycji porodowej, jak również do zminimalizowania bólu są ćwiczenia. Położenie się na szpitalnym łóżku i czekanie nie jest wskazane, jeśli ciąża rozwijała się prawidłowo, wręcz może przedłużyć całą akcję porodową. Gdy sala szpitalna posiada piłki do ćwiczeń, stołki, drabinki bądź materac do ćwiczeń, należy z nich korzystać i nie obawiać się. Nie tylko wpłyną one pozytywnie na macicę, ale również ułatwią znalezienie pozycji najbardziej komfortowej dla kobiety, jak i dla dziecka, przesuwającego się przez kanał rodny. W odpowiedniej pozycji zadziała również grawitacja, ułatwiając cały proces.

Korzystna kąpiel

Kolejnym ułatwieniem porodu, które sprawi że ból nie będzie wielki, a sama akcja łatwiejsza jest kąpiel. Nie od dziś wiadomo, że ciepła woda może koić nerwy oraz rozluźniać mięśnie. Takie właściwości można wykorzystać w czasie porodu, dlatego zalecane jest wzięcie kąpieli w czasie porodu – nawet jeśli nie chce się samych narodzin przeżywać w wannie. Ciepła woda rozluźni mięśnie, zmniejszy bolesność skurczy, a także pomoże w uzyskaniu pewnego relaksu. Jednak szczególnie ważne jest przyśpieszenie rozwierania szyjki macicy w ciepłej wodzie, co ułatwia dziecku wyjście z kanału rodnego. Dzięki temu ani mama, ani dziecko nie muszą męczyć się przez kilkanaście godzin.

Karolina Skrzek