objawy-alergii-skornej

Latem choroba jest najbardziej dokuczliwa. W upalne dni trudno ukryć zmiany na plecach czy ramionach. Osoby, dotknięte AZS, nie mogą cały czas nosić bluzek z długim rękawem. Z drugiej strony, odsłaniając ciało, narażają się na uszczypliwe uwagi otoczenia. Niestety, w społeczeństwie nie brakuje ludzi przekonanych, iż świerzbiączka jest chorobą zaraźliwą.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

W rzeczywistości atopowe zapalenie skóry ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, iż organizm wytwarza przeciwciała skierowane do walki z własnymi tkankami i narządami. Niestety, naukowcom wciąż nie udało się wyjaśnić etiopatogenezy AZS. Wśród czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia świerzbiączki, wymienia się: zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie środków czystości, kosmetyków i zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Trudne życie atopika

Łagodzenie objawów AZS

Medycyna nie dysponuje lekiem, który pozwoliłby nam zapomnieć o świerzbiączce. Niektóre osoby wyrastają z AZS, pozostałe muszą sobie radzić, stosując dermokosmetyki. Skóra, dotknięta atopią, nie spełnia swojej pierwotnej funkcji. Ta zewnętrzna powłoka ciała ma za zadanie chronić organizm przed patogenami. Niestety, czasem organizm nie produkuje dostatecznej ilości lipidów i bariera zostaje przełamana.

Życie atopika a emolienty

W celu zabezpieczenia skóry przed urazami i infekcjami należy stosować emolienty. Tego typu substancje powlekają ciało warstwą ochronną. Choć drogeryjne kosmetyki zawierają emolienty, lepiej sięgnąć po ich apteczne zamienniki. Niestety, większość balsamów do ciała zawiera substancje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę.