zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek objawia się łzawieniem, pieczeniem i swędzeniem oczu. Te nieprzyjemne objawy pojawiają się, gdy alergik ma styczność z uczulającą go substancją. Do alergenów wywołujących zapalenie spojówek zaliczają się pyłki roślin, zarodniki grzybów, metale, substancje chemiczne takie jak izocyjaniany czy barwniki, niektóre leki, sierść zwierząt czy kurz. Dolegliwości te najczęściej towarzyszą katarowi alergicznemu i kichaniu. Aby stwierdzić, co wywołuje przykrą uczuleniową reakcję, najczęściej wykonuje się testy skórne.

Alergia wziewna może być sezonowa, gdy osoba uczulona jest na pyłki roślin lub zarodniki grzybów. Bywa też całoroczna, kiedy występuje w związku z nadwrażliwością na kurz albo sierść zwierząt. Alergiczne zapalenie spojówek związane z uczuleniem na pyłki ma bardziej burzliwy przebieg, a jego objawy są wyjątkowo przykre. Najczęściej uczulają nas trawy, drzewa i niektóre chwasty. W czasie, gdy rośliny te kwitną, alergicy cierpią na katar sienny, łzawienie z oczu i napady duszności.

Alergia na pyłki roślin

Alergia to nadmierna reakcja naszego organizmu na neutralne dla naszego zdrowia czynniki środowiskowe. Układ odpornościowy może uznać za szkodliwe niektóre substancje z którymi mamy kontakt. Gdy zetkniemy się z nimi za pierwszym razem, w naszym ciele następuje wytwarzanie przeciwciał IgE. Są one specyficzne dla danego alergenu. Kolejna styczność z tym czynnikiem wywoła już u nas pełną reakcję alergiczną. Przeciwciała IgE przechwycą alergen, doprowadzając do uwalniania z komórek tucznych histaminy, odpowiedzialnej za stan zapalny. Pojawiają się u nas wtedy przykre objawy alergii – zapalenie spojówek, kichanie, kaszel czy katar. Duże właściwości uczulające mają pyłki roślin. Ich stężenie w powietrzu w okresie pylenia jest wyjątkowo wysokie.

Pyłki roślin – co uczula najczęściej?

Najsilniejsze właściwości alergizujące mają pyłki traw. Pylenie tych roślin trwa od połowy maja do lipca. Największe stężenie ich pyłków obserwuje się między 5 a 8 rano oraz popołudniu między 17 a 19. W tym czasie alergicy powinni unikać przebywania w okolicach parków czy łąk. Objawy uczulenia będą wtedy bardzo nasilone. Katar sienny i zapalenie spojówek pojawiają się także w wyniku kontaktu z pyłkami drzew takich jak jesion, lipa, olcha, grab czy topola. Uczulać mogą również chwasty, pylące zazwyczaj późnym latem. Nierzadko występuje alergia na bylicę, komosę czy ambrozję, które pospolicie rosną również w miastach.

Alergia na pyłki a zapalenie spojówek

Objawy sezonowego alergicznego zapalenia spojówek to świąd i pieczenie oczu. Spojówki są wyraźnie przekrwione, a oczy bardzo łzawią. Ekspozycja na pyłki w momencie, gdy mają one najwyższe stężenie w powietrzu, może poskutkować wyjątkowo silnym obrzękiem. Niekiedy sprawia on, że nie jesteśmy nawet w stanie otworzyć oczu. Zapaleniu spojówek często towarzyszy światłowstręt, ale chory nie ma zaburzeń widzenia. Ponieważ oczy są delikatne i wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, każdy przypadek alergii ocznej powinien być potraktowany indywidualnie. Przekrwienie spojówek sprzyja zakażeniom, które prowadzić mogą do owrzodzeń, a nawet problemów z widzeniem.

Alergiczne zapalenie spojówek – profilaktyka

alergia na pyłki

Aby zapobiec sezonowemu alergicznemu zapaleniu spojówek, najskuteczniejsze jest unikanie kontaktu z alergenami. W czasie, gdy pyłek uczulającej rośliny ma najwyższe stężenie w powietrzu, najlepiej jest zmienić strefę klimatyczną. Polecany jest wyjazd nad morze czy w wysokie góry. Jeśli jest to niemożliwe, należy styczność z nim ograniczyć do minimum. Przydatne jest noszenie okularów, zamykanie okien podczas jazdy autem oraz niewychodzenie na zewnątrz, gdy pogoda jest wietrzna i słoneczna. Warto także płukać oczy i nos roztworem soli fizjologicznej za każdym razem, gdy byliśmy narażeni na ekspozycję na alergeny. Profilaktycznie możemy stosować leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty.

Leczenie sezonowego zapalenia spojówek

Leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek polega głównie na niwelowaniu jego objawów. Ulgę alergikowi przynoszą chłodne okłady na przekrwione i obrzęknięte oczy. Warto wypłukiwać alergeny z worka spojówkowego i przemywać oczy za pomocą sztucznych łez. W celu złagodzenia symptomów alergii stosuje się leki antyalergiczne w formie doustnej, zawierające cetyryzynę lub loratandynę. Alergolodzy zalecają także, by zaopatrzyć się w krople do oczu lub żele, które zwężają naczynia krwionośne. Warto także brać suplementy z wapnem i cykiem. Jedyną metodą działającą na przyczynę alergicznego zapalenia spojówek jest odczulanie. W jego trakcie przyzwyczaja się organizm do kontaktu ze stopniowo zwiększanymi dawkami alergenu. Leczenie jest zazwyczaj skuteczne, ale powinno zawsze odbywać pod kontrolą alergologa.

Karolina Solga