jesienne alergie

Trawy, do których zaliczamy również zboża, przestają pylić pod koniec lipca. Od tego momentu niektórzy alergicy czują ulgę, a inni zmagają się z uczuleniem na chwasty. Od sierpnia do września w powietrzu unoszą się pyłki pylicy pospolitej, komosy białej oraz łubinu. Niektóre z nich posiadają kolce, które z punktu widzenia ewolucji mają zwiększyć szanse na przetrwanie gatunku. Cecha, która dla chwastów jest korzystna, u człowieka powoduje dyskomfort, ponieważ może przyczynić się do uszkodzenia śluzówki nosa. Do chwastów, które wytwarzają pyłki z kolcami, zalicza się m.in. komosę. Ten popularny chwast można spotkać przy drogach wiejskich, na wysypiskach śmiecić i wokół starych domów. Osoby, które są uczulone na pyłek komosy, w sierpniu i wrześniu powinny unikać siedlisk tej pospolitej rośliny.

Uczulenie na chwasty

Do najczęściej spotykanych alergenów wziewnych zaliczamy pyłki drzew i zbóż, tuż za nimi plasują się chwasty. Szacuje się, że pyłki wytwarzane przez rośliny, z którymi zaciekle walczymy w ogrodach, stanowią 15% wszystkich alergii wziewnych. Jesienią chętnie spacerujemy po pobliskich łąkach i pastwiskach, na których często można spotkać perz oraz komosę. Wspomniane chwasty są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych, ponieważ ich pyłki zawierają kolce. Jak rozpoznać alergię na perz czy komosę? Nadwrażliwości na pyłki chwastów towarzyszą objawy charakterystyczne dla pyłkowicy. Alergicy zazwyczaj skarżą się na katar, duszności i zapalenie spojówek. Uczuleniu na pyłki chwastów często towarzyszą krwawienia z nosa, ale nie jest to regułą.

jesienne alergie

Co powinna zrobić osoba, które podejrzewa u siebie alergie na komosę czy perz? Jeśli jesienią towarzyszą nam dokuczliwe dolegliwości tj. katar czy zapalenie spojówek, zapiszmy się na wizytę w poradni alergologicznej. Specjalista, w oparciu o przeprowadzony wywiad, zleci stosowne badania. Alergię na chwasty diagnozuje się przy wykorzystaniu testów skórnych, dużą popularnością cieszy się również analiza surowicy krwi. Badań nie należy się bać, ponieważ są one całkowicie bezpieczne. Jeśli nasze podejrzenia się potwierdzą, lekarz przepisze leki zwalczające objawy w obrębie błon śluzowych. Nie przekładaj wizyty w poradni na bliżej nieokreśloną przyszłość, odpowiednio dobrane farmaceutyki sprawią, że znowu będziesz cieszył się pełnią życia! Stosunkowo rzadko specjalista przepisuje sterydowe leki donosowe, ponieważ mogą one nasilać krwawienia z błon śluzowych nosa.

Wpływ pogody na samopoczucie alergika

Aura wywiera ogromny wpływ na samopoczucie alergików. Niektóre czynniki atmosferyczne nasilają objawy uczulenia, podczas gdy inne skutecznie je łagodzą. Jeśli zmagasz się z alergią na pyłki chwastów, prawdopodobnie poczujesz ulgę w chłodne, deszczowe popołudnie. W upalne, słoneczne dni warto zaopatrzyć się w zapas chusteczek. Wysoka temperatura i wiatr nasilają katar. W niezwykle korzystnym położeniu znajdują się osoby, które na co dzień mieszkają nad morzem. Tamtejszy mikroklimat sprzyja alergikom, niektóre objawy ustępują, inne z kolei są na tyle subtelne, iż możemy je przeoczyć. Czasem na spacerze pieką cię oczy? Wiele osób nie przywiązuje do tego większej wagi.