alergiczne-zapalenie-skory

Zapalenie spojówek o podłożu alergicznym to choroba oczu, której winne są alergeny. Jakie objawy daje alergiczne zapalenie spojówek? Czy alergicy mogą uchronić się przed jej dolegliwościami?

Alergiczne zapalenie spojówek

Może to katar czy problemy z oddychaniem są kojarzone z alergią, ale wśród najczęściej występujących jest dolegliwość, którą nazywamy alergiczne zapalenie spojówek. Jak sama nazwa wskazuje, to choroba oczu związana ściśle z alergią. Główną przyczyną są pyłki roślin wiatropylnych, które unoszą się w powietrzu. To właśnie one mogą podrażniać wrażliwe oczy. Alergiczne zapalenie spojówek występuje zazwyczaj sezonowo. Okresem największego zagrożenia dla alergików jest sezon wiosenno-letni, kiedy stwierdza się największe stężenie pyłków w powietrzu. Lekarze uwzględniają także stałą chorobę, co ma związek z takimi alergenami jak roztocza kurzu czy sierść zwierząt domowych. Pleśnie także przyczyniają się do objawów alergicznego zapalenia spojówek. W wilgotnych pomieszczeniach, szczególnie w sezonie grzewczym namnażają się grzyby pleśniowe i zbiera się najwięcej kurzu. Alergeny zawodowe takie jak metale, leki czy enzymy roślinne mogą wywoływać problemy ze spojówkami. Objawy będą nasilały się w okresie pracy, zmniejszając się w dni wolne oraz weekendy.

Jakie objawy daje alergiczne zapalenie spojówek?

Przy sezonowych objawach nie ma problemu z rozpoznaniem alergii. Do charakterystycznych oznak alergicznego zapalenia spojówek należy świąd oczu, przekrwienie spojówek i nadmierne łzawienie. W większości przypadków, objawom związanym z oczami towarzyszy także katar i uczucie swędzenia w uszach oraz nosie. W okresie dużego pylenia może dojść do silnego obrzęku spojówek, co powoduje bolesny świąd i łzawienie. Wtedy mowa o ostrym alergicznym zapaleniu spojówek. W ciągu całego roku alergia ma raczej łagodny przebieg. Oczy są stale przekrwione, ale nie obserwuje się nasilonych objawów. O wiele częściej może dokuczać wodnisty katar czy kichanie.

Formy leczenia alergicznego zapalenia spojówek

alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek nie wymaga leczenia okulistycznego. Lekarz może zlecić stosowanie leków przeciwalergicznych, które złagodzą pojawiające się objawy. Tego typu środki mogą być stosowane miejscowo lub donosowo i są dostępne wyłącznie na receptę. Oczy można przemywać chłodnym roztworem soli fizjologicznej, który kupimy w każdej aptece. Niezwykle ważne są też działania profilaktyczne. Alergicy powinni nosić okulary przeciwsłoneczne. Zaleca się zmianę klimatu w okresie największego pylenia oraz zamykanie okien w trakcie jazdy samochodem. W przypadku uczulenia na roztocza kurzu warto zrezygnować z dywanów, zasłon czy firan oraz unikać sprzątania zakurzonych powierzchni. Pomoże również częste wietrzenie pomieszczeń, pościeli oraz ubrań.

Alergiczne zapalenie spojówek to uciążliwa dolegliwość osób uczulonych. W okresie wiosenno-letnim zalecamy unikanie miejsc, gdzie kwitnie najwięcej roślin. Jak tylko możemy chrońmy nasze oczy, skutecznie walcząc z alergią.

Katarzyna Antos