astma

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, która bardzo często diagnozowana jest u najmłodszych. Z roku na rok rośnie liczba małych astmatyków. Jak wygląda życie dziecka z astmą?

Astma u dziecka

U dzieci trudno zdiagnozować astmę, ponieważ jej typowe objawy to oznaki wielu innych chorób i alergii. Nawracający kaszel czy trudności w oddychaniu wcale nie muszą świadczyć o problemach z oskrzelami. Astma również zaliczana jest do grona chorób alergicznych. Często wśród astmatyków znajdziemy osoby z alergią na roztocza kurzu domowego czy sierść, czyli popularne alergeny wziewne. Podejrzenie o astmie pojawia się, gdy trudności w oddychaniu nie ustępują. Wtedy lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, w tym spirometrii, która da jaśniejsze światło na obraz choroby. Spirometria pozwala na zbadanie czynności oskrzeli i płuc, co jest ważnym elementem przy stwierdzeniu astmy lub jej wyeliminowaniu. Chorują niemowlęta oraz kilkuletnie dzieci. Właśnie u najmłodszych najtrudniej właściwie zdiagnozować astmę. Obecnie mali pacjenci mają dostęp do nowoczesnego leczenia. Jak wygląda ich codzienne życie?

Z astmą w szkole i przedszkolu

Nadreaktywność oskrzeli na czynniki, takie jak kurz czy inne alergeny powoduje, że choroba ujawnia się objawami takimi jak świszczący oddech czy napady duszności. U osób z otoczenia, które są zdrowe, takie symptomy mogą wzbudzać lęk, niepokój a nawet panikę. Mimo wielu programów edukacyjnych i informacji dotyczących astmy i związanych z nią czynności, wciąż jeszcze brakuje odpowiedniego podejścia do tematu. W każdej klasie czy grupie przedszkolnej może być nawet kilkoro uczniów z astmą. Nauczyciele muszą więc posiadać wiedzę na temat interwencji w przypadku ataku choroby oraz wszelkich  czynników zaostrzających. Wciąż brakuje elementarnej wiedzy.

Problemem jest także tolerancja. Tyle mówi się na temat integracji, a astmatycy w dalszym ciągu bywają traktowani przez rówieśników jak osoby odmienne, dziwne. Dla maluchów, postępowanie w przypadku astmy nie do końca jest zrozumiałe. Przyjmowanie leków wziewnych przez kolegę z ławki może być obiektem żartów i kpin, co nie wpływa korzystnie na psychikę  i  rozwój społeczny. Dzieci zamykają się w sobie, nie są akceptowane przez grupę rówieśniczą, co zaburza rozwój poznawczy i integrację z otoczeniem, a także dalsze życie społeczne.

Problemy behawioralne oddziałują na sam przebieg choroby. Zaburzone relacje przyczyniają się do stresu, konfliktów i wielu negatywnych emocji, które mogą wzmacniać ataki astmy. Inną sytuacją, niekorzystną dla dziecka chorującego na astmę mogą być częste wizyty u lekarza, co skutkuje nieobecnościami w szkole i nadrabianiem materiału. Słabsi uczniowie mogą mieć problem z nadążeniem za klasą, co również uruchamia szereg innych problemów edukacyjnych. Dzieci bywają wyśmiewane szczególnie przez ograniczenia fizyczne. Nie uczestniczą w pełni w lekcjach wychowania fizycznego, ze względu na problemy z układem oddechowym. W pewnym stopniu ogranicza to nie tylko wspomnianą wcześniej integrację z innymi uczniami, ale poczucie własnej wartości czy aktywne uczestnictwo w życiu klasy i szkoły.

W przebiegu choroby wyróżniamy okresy remisji, kiedy astma nie powoduje żadnych objawów i pozwala na radosne oraz beztroskie funkcjonowanie w życiu szkolnym czy przedszkolnym. Jednak nie wolno zapominać o zaostrzeniach, które niestety również towarzyszą w życiu małego astmatyka. Astma może zaburzać koncentrację i wywoływać senność dziecka w czasie zajęć lekcyjnych, co także bywa kłopotliwe. Badania naukowe dowodzą, że dzieci z astmą często wymagają nie tylko leczenia farmakologicznego, które ma na celu poprawę zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim na wsparciu zdrowia psychicznego.

życie dziecka z astmąTo niezwykle ważne, by młody umysł miał świadomość, że ograniczenia wynikają z choroby, z którą można żyć, także aktywnie. Wielką rolę odgrywają w tej sytuacji rodzice, opiekunowi i wychowawcy, którzy muszą być uczuleni na problemy psychiczne małych astmatyków. Wsparcie, tolerancja oraz pomoc to nieocenione aspekty, które należy zapewnić dziecku z astmą, by mogło dorastać tak samo, jak zdrowe dzieci.

Katarzyna Antos