astma - jak z nią żyć

Astma to jedna z chorób cywilizacyjnych. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile osób w naszym otoczeniu zmaga się z chorobą jaką jest astma. Jak z nią żyć? Podpowiadamy i udowadniamy, że można w pełni funkcjonować z problemem.

Astma

Istnieją różne dolegliwości układu oddechowego. Niektóre z chorób są mniej lub bardziej dokuczliwe. Astma jest chorobą przewlekłą, więc nie mija po tygodniu czy dwóch jak zapalenie krtani czy ból gardła. Choroba może objawić się nagle. Ataki astmy nogą pojawiać się w sytuacjach stresowych czy wzmożonej ekspozycji na alergeny czy inne czynniki. Alergeny powietrzno pochodne są częstą przyczyną rozwoju astmy, tym bardziej, jeśli mowa o nieleczonej alergii wziewnej. Astma wymaga leczenia i wiedzy, ponieważ to właśnie informacje na temat specyfiki choroby są podstawą do skutecznego leczenia i komfortowego życia.

Astma – jak z nią żyć?

Astma to nie wyrok. Choroba o przewlekłym charakterze, odznacza się okresami remisji. Pacjent może nie odczuwać żadnych objawów astmy, co nie oznacza, że nie może ona nagle zaatakować. Z chorobą da się żyć i to całkiem aktywnie i normalnie. Wystarczy poznać specyfikę schorzenia i wdrożyć w życie kilka zasad. Alergicy powinni przede wszystkim unikać ekspozycji na alergeny. Spacery na łące czy w ogrodach botanicznych nie są wskazane dla astmatyków. To samo dotyczy posiadania zwierząt domowych, chociaż w tej kwestii wszystko zależy od intensywności objawów i innych aspektów. Bez wątpienia z astmą można żyć ciekawie, nie rezygnując ze sportu czy innych aktywności.

Sportowo i aktywnie

Osoby z chorobami układu oddechowego często myślą, że przy tego typu schorzeniach, sport nie jest wskazany. Obawiają się zadyszki, duszności i nagłych ataków astmy. Jednak sport to najlepsze lekarstwo, na wzmocnienie wydolności płuc i całego układu oddechowego. Wśród znanych biegaczy i innych sportowców możemy wskazać wiele osób chorych na astmę. Choroba wcale nie przeszkadza im w osiąganiu wysokich wyników sportowych a nawet życiowych rekordów. Dbanie o zdrowie w połączeniu z terapią farmakologiczną oraz sportem pomaga w walce z chorobą. Astmatycy mogą więc odetchnąć spokojnie i zacząć uprawiać sport, by żyć w pełni aktywnie i zdrowo.

astmatycyZ astmą można żyć pełnią życia, uprawiając sport, podróżując czy realizując swoje pasje. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest rozwaga, stosowanie leków i stałe kontrole lekarskie. Pamiętając o chorobie i jej specyfice jesteśmy w stanie duże zrobić, także zapobiec jej kolejnym atakom. Pora więc głęboko odetchnąć i zacząć żyć. Jak? Jak tylko najlepiej potrafimy!

Katarzyna Antos