alergiczne zapalenie gardła

Alergie to nie tylko uczulenia ale choroby i różne dolegliwości z nimi związane.Uczulenia objawiają się często w układzie oddechowym i jego narządach. Czym jest alergiczne zapalenie gardła?

Alergiczne zapalenie gardła – mechanizm alergii

Alergiczne zapalenie gardła to medyczne określenie zapalenia gardła, które zostało wywołane przez działanie szkodliwych dla organizmu alergenów. Cząsteczki alergenów przedostają się do układu oddechowego wraz z wdychanym przez nas powietrzem. Dzięki ruchom rzęsek nabłonka, alergeny przemieszczają się drogami oddechowymi do gardła środkowego oraz dolnego. Część z nich zostaje połykana i przedostaje się do oskrzeli. W obrębie błony śluzowej tworzy się stan zapalny gardła, który jest określany fachowo mianem alergicznego zapalenia gardła.

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny i objawy

Do powstania tego rodzaju problemu alergicznego przyczyniają się zarówno alergeny wziewne jak i  pokarmowe. Pyłki roślin, pleśń oraz sierść zwierząt, jako alergeny powietrzno pochodne, najczęściej atakują drogi oddechowe, przedostając się do gardła przez nos i usta, podczas wdychania powietrza. Klasyczne objawy alergicznego zapalenia gardła to obrzęk gardła i krtani, kaszel, chrypka czy uczucie drapania w gardle. Objawy alergii mogą nasilać się w sezonie pylenia roślin. Alergiczne zapalenie gardła ma postać przewlekłą, więc może zaobserwować objawy utrzymujące się przez długi czas, co pozwala odróżnić zwykłe zapalenie gardła od postaci alergicznej. Alergikom mogą towarzyszyć także dolegliwości związane z błoną śluzową nosa takie jak katar czy kichanie.

Alergiczne zapalenie gardła – leczenie alergii

alergiczne zapalenie gardłaAlergiczne zapalenie gardła wymaga leczenia. W ramach terapii stosuje się leczenie objawowe, które pozwala zniwelować objawy uciążliwej alergii. Lekarze zalecają unikanie alergenów i stosowanie leków przeciwhistaminowych. W ciężkiej alergii wziewnej można zastosować leki sterydowe, jednak ich przyjmowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ dawki leku dostosowuje się do wieku i wagi pacjenta. Formą leczenia alergicznego zapalenia gardła może być również odczulanie. Szczepionki odczulające pozwalają na przystosowanie organizmu do alergenu, w rezultacie czego objawy znacząco się zmniejszają lub całkowicie ustępują.

Katarzyna Antos