ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Jak dbać o małego astmatyka?

astma leczenie

Dzieci często nie potrafią zrozumieć, dlaczego spotkało je takie nieszczęście. Nieuleczalna choroba brzmi jak wyrok, ale wcale nie musi tak być. Jakość życia małego astmatyka jest uzależniona od wiedzy jego rodziców.

Astma – diagnostyka

W przypadku dychawicy niezwykle istotną rolę odgrywa diagnostyka. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala uniknąć wielu komplikacji. Nieleczona astma szybko postępuje i znacząco obniża jakość życia młodego człowieka. Jeśli chcemy oszczędzić cierpienia latorośli, nie powinniśmy lekceważyć ataków duszności czy świszczącego oddechu.

Nietypowe objawy dychawicy

Dychawica często przysparza problemów diagnostycznych. W przypadku małego astmatyka często daje o sobie znać w nietypowy sposób. Nasz niepokój powinny wzbudzić symptomy takie jak kaszel, sapanie, duszności czy ucisk w klatce piersiowej. Jeśli odnotujemy niepokojące objawy, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty.

astma leczenie

Ryzyko wystąpienia astmy

Ryzyko wystąpienia astmy wzrasta u pociech, które w przeszłości zmagały się z atopowym zapaleniem skóry czy alergią pokarmową. Wspomniane choroby świadczą o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu immunologicznego. System odpornościowy nie potrafi prawidłowo ocenić zagrożenia. Przeciwko niegroźnym substancjom wytacza ciężkie działa.

Odpowiedzialność rodziców

W przypadku potwierdzonej astmy do akcji wkraczają rodzice. Dziecko nie potrafi ocenić zagrożenia. Młodemu człowiekowi trudno zachować systematyczność, toteż jego opiekunowie powinni kontrolować przebieg leczenia. O konieczności podania leków rozszerzających oskrzela decyduje rodzic. Tego typu farmaceutyki podaje się tylko w nagłych przypadkach. Na co dzień stosuje się inne farmaceutyki. Rodzic powinien zadbać o przeszkolenie malucha. Młody człowiek musi wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z inhalatora.

Astma – pierwsza pomoc

Jeśli nasze dziecko zmaga się z astmą, o jego chorobie powinniśmy powiadomić krewnych oraz nauczycieli. Otoczenie malucha musi nauczyć się rozpoznawać objawy dychawicy i stopień nasilenia dychawicy. Gdy dojdzie do ataku, opiekunowie powinni niezwłocznie podać stosowne leki. Warto je szczegółowo opisać.

Walka z roztoczami

Niektóre czynniki mogą nasilać napady duszności. Astma nie musi znacząco obniżać jakości życia pod warunkiem, że znamy wroga i stosujemy się do zaleceń lekarza. Jeśli pociecha zmaga się z alergią na roztocza, należy regularnie sprzątać jej pokój. Pościel pierzemy w wysokiej temperaturze. Z przeprowadzonych badań wynika, iż roztocza giną powyżej 65 stopni Celsjusza.

Eliminacja dymu papierosowego

Dym nie służy drogom oddechowym małego astmatyka. Jeśli rodzice chorego dziecka palą papierosy, powinni rozstać się z nałogiem. Przed rodzinną uroczystością uprzedźmy bliskich, że w naszym mieszkaniu nie można zaciągać się dymkiem. Zakaz warto uzasadnić chorobą dziecka.

W związku z tym, iż astma jest poważną chorobą, nie należy jej lekceważyć. Jeśli w porę nie podejmiemy stosownych działań, schorzenie znacząco obniży jakość życia dziecka, które zmaga się z dławicą. Za jego stan odpowiadają rodzice.