zapalenie opon mózgowych

Zaczyna się niewinnie, jak zwykła infekcja, ale wyniszcza organizm od środka. Objawy typowe dla przeziębienia, mogą oznaczać coś znacznie bardziej poważniejszego, jak chociażby zapalenie opon mózgowych. Wtedy liczy się czas i szybka reakcja. Jak rozpoznać chorobę u dziecka?

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych może pojawić się w wyniku powikłań grypy lub jako samodzielna choroba, która na początku przypomina zwykłe przeziębienie. Wirus rozprzestrzenia się przez infekcję górnych dróg oddechowych. W efekcie jego działania, przedostaje się do opon mózgowych, gdzie powstaje stan zapalny. Znacznie częściej diagnozuje się zapalenie opon mózgowych z powodu działania wirusów. Chorobę mogą wywołać meningokoki, czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W grupie ryzyka znajdują się dzieci poniżej 1. roku życia.

Mylące objawy

Choroba niszczy organizm dziecka od wewnątrz, więc może nie zostać prawidłowo rozpoznana od razu. Zapalenie opon mózgowych może objawiać się takimi oznakami, jak katar, kaszel, gorączka, To typowe objawy przeziębienia czy grypy, więc przez rodziców mogą nie zostać uznane jako sygnał alarmowy. Ból gardła czy kaszel to nie wszystko, z biegiem czasu, który działa na niekorzyść pacjenta, ciało puchnie, a na ciele pojawiają się ciemne plamy, które są skutkiem zatrucia krwi dziecka. Rodziców może zaniepokoić sztywność karku dziecka. Objawy takie jak ból i gorączka zwykle pojawiają się najwcześniej. Jest to moment, kiedy warto udać się do lekarza, by wykonać odpowiednie badania. W diagnostyce bada się płyn mózgowo-rdzeniowy, co pozwala na rozpoznanie wirusa i wdrożenie właściwego leczenia. Chorobę możemy pomylić z grypą czy zatruciem pokarmowym. Po zaobserwowaniu sztywności karku i problemów ze zgięciem kończyn konieczna jest szybka reakcja i wezwanie pogotowia ratunkowego.

Zapalenie opon mózgowych a szczepienie

Meningokoki to groźne bakterie, które wywołują zapalenie opon mózgowych lub sepsę. Choroby mogą wystąpić u dziecka jednocześnie. Ryzyko jest bardzo duże, ponieważ zakażenie bywa śmiertelne, szczególnie u małych dzieci. Najskuteczniejszą metodą, która może uchronić przed rozwojem sepsy czy zapalenia opon mózgowych są szczepienia przeciw meningokokom. Szczepienia ochronne stymulują układ odpornościowy, zwiększając jego szansę na efektywniejszą walkę w momencie choroby. Wykazują się dużą skutecznością i dość długim działaniem wzmacniającym układ immunologiczny. Zaleca się wykonanie szczepień już w pierwszym półroczu życia niemowlaka. zapalenie opon mózgowychLekarze zapewniają, że szczepienie jest w pełni bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm malucha. Szczepienie przeciw meningokokom nie wpływa na inne szczepionki. Nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć taką opcję.

Zapalenie opon mózgowych to poważna choroba, która w momencie powikłań może doprowadzić do zgonu dziecka. W trosce o jego życie i prawidłowy rozwój, rodzice powinni zadbać o zdrowie i jak najlepszą ochronę organizmu.

Katarzyna Antos