zapalenie gardła

Ból gardła najczęściej jest kojarzony z przeziębieniem czy infekcją dróg oddechowych. Tymczasem problemem może okazać się alergiczne zapalenie gardła. Jak je rozpoznać?

Alergia kontra zwykły ból gardła

Zwykły ból gardła jest spowodowany podrażnieniem lub infekcją bakteryjną. Przyczyną takich dolegliwości może być zmiana temperatur czy wypicie zbyt zimnego lub gorącego napoju. Kaszel zwykle pojawia się przy przeziębieniu. Podrażnione i nadwyrężone gardło może być efektem nadużycia strun głosowych. W takiej sytuacji może pojawić się obrzęk krtani i w rezultacie ból przy przełykaniu czy problemy z mówieniem. Kłopoty z gardłem mogą być również związane z alergią. W takim przypadku leczenie wygląda nieco inaczej niż przy zwykłej infekcji

Alergiczne zapalenie gardła – jakie są jego przyczyny?

Alergiczne zapalenie gardła łączy się z nieżytem nosa o podłoży alergicznym. Taka dolegliwość może występować sezonowo lub cały rok. Alergeny mają kontakt z błoną śluzową gardła, do której mogą przedostawać się przez nos czy jamę ustną. Oddychając, wdychamy także pyłki czy kurz, który trafia do naszego układu oddechowego. Część alergenów zatrzymuje się na błonie śluzowej gardła, gdzie dochodzi do kontaktu z komórkami. Tak rozwija się alergiczne zapalenie gardła, dawniej opisywane jako zespół alergii błony śluzowej jamy istnej.

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie gardła?

W rozpoznaniu alergicznego zapalenie gardła pomaga wykonanie testów alergicznych. Jeśli dolegliwości się powtarzają i nasilają w okresach wysokiego stężenia danych alergenów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie alergia jest przyczyną problemów z gardłem. Testy punktowe pozwalają na stwierdzenie uczulenia na konkretne alergeny. Jednocześnie przy podejrzeniu o alergiczne źródło choroby obserwuje się takie objawy jak drapanie w gardle, suchość, uczucie kluski w gardle czy częste chrząkanie. Przy powtarzających się objawach warto zgłosić się nie tylko do laryngologa, ale przede wszystkim do alergologa.

Jak leczyć dolegliwości?

alergiczne-zapalenie-gardła

Problemy gardła o podłożu alergicznym występują stosunkowo bardzo często. Szczególnie uczuleni na wszelkiego rodzaju pyłki i roztocza kurzu są narażeni na objawy ze strony układu oddechowego. Leczenie polega na stosowaniu leków wziewnych, które udrożniają drogi oddechowe. Alergicy powinni unikać miejsc wysokiego stężenia pyłków takich jak łąki czy parki. Odpowiednie warunki muszą być zastosowane także w domu czy miejscu pracy. Im mniej alergenów w powietrzu, tym lepiej dla osoby uczulonej i jego gardła.

Katarzyna Antos