ASTMA NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Astma – najczęściej spotykana choroba przewlekła wśród młodych ludzi

leczenie-astmy

Astmę ze względu na jej charakter zalicza się do chorób przewlekłych.  Oznacza to, iż przypadłość ta charakteryzuje się długim czasem trwania, nie ustępuje pomimo stosowania leków.  Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, iż choroby przewlekłe odpowiadają za 63% wszystkich zgonów.  Astma jest chorobą przewlekłą podobnie jak cukrzyca, nowotwory i choroby wieńcowe.

Liczba astmatyków wciąż wzrasta!

Szacuje się, iż obecnie z astmą zmaga się 300 milionów ludzi na świecie. Liczba ta systematycznie wzrasta, toteż warto dowiedzieć się więcej na temat uciążliwej choroby.  Na astmę cierpią głównie dzieci, szczyt zachorowań notuje się u tych, które nie przekroczyły jeszcze 5 roku życia.

Jak kontrolować przebieg astmy?

Choć astma jest chorobą przewlekłą, z którą nie można rozprawić się raz na zawsze,  istnieją leki, które pozwalają skutecznie kontrolować jej przebieg. Niestety, przypadłość ta coraz częściej wymyka się spod kontroli. Źle prowadzone leczenie astmy przyczynia się do zaostrzenia przebiegu choroby.  Przyczyny zaistniałego stanu rzeczy są złożone. Niektórzy specjaliści mają problem z doborem odpowiednich medykamentów, dużym problem stanowi również niesubordynacja pacjentów.  Niektórzy chorzy zapominają o systematycznym przyjmowaniu leków,  tymczasem mają one kluczowe znaczenie.  Ponadto astmatycy powinni wystrzegać się potencjalnych alergenów, w tym dymu papierowego drażniącego oskrzela. Niestety, niektórym osobom trudno rozstać się z wieloletnim nałogiem, pomimo iż doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.

leki-na-astme

Wśród czynników, które mogą zaostrzyć przebieg astmy wymienia się wysiłek, śmiech,  stres, długie mówienie oraz ostre zapachy.  Niektóre z nich łatwo wyeliminować ze swojego życia, inne z kolei rodzą liczne komplikacje. Jak  zrezygnować z mówienia, kiedy pracuje się w usługach lub w szkole?

Astmatyku, uważaj na alergeny wziewne!

Alergenami, które najczęściej przyczyniają się do skurczu oskrzeli, są roztocza, pleśnie, sierść zwierząt oraz pyłki.  Wiosna to niewątpliwie trudny okres dla astmatyków, ponieważ występuje wówczas efekt kumulacji.

Astma – objawy

Świszczący oddech, napady duszności, dokuczliwy, długo utrzymujący się kaszel – to sygnały, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty.  Nie należy lekceważyć problemu, jeśli bowiem wyżej opisane objawy mają związek z astmą, konieczne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia.  Medykamenty stosowane w przypadku tej przypadłości nie cieszą się dobrą sławą. Sterydy wielu osobom kojarzą się ze skutkami ubocznymi w postaci problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, obniżeniem odporności i szeregiem innych problemów zdrowotnych. W rzeczywistości obecnie stosowane leki są stosunkowo bezpieczne, dzięki innowacyjnym technologiom udało się wyeliminować szereg dolegliwości związanych z ich przyjmowaniem.

Choć astma jest najczęstszą przyczyną zgonu wśród ludzi młodych poniżej 30 roku życia, jej przebieg można w pełni kontrolować. Najlepszym tego dowodem są osoby, które od lat borykają się z tą przypadłością, mimo to normalnie pracują, uczą się i uprawiają sport.

W przypadku astmy dużym problemem jest niewiedza lekarzy podstawowej opieki medycznej, do których zgłaszają się pacjenci ze swoimi problemami. Niestety, nie wszyscy potrafią  rozpoznać objawy choroby i dobrać właściwe leki.  Jeśli podejrzewasz, że męczące cię dolegliwości mają związek z astmą, zapisz się na badanie spirometryczne. Ważna jest również codzienna obserwacja i zapisywanie swoich spostrzeżeń w specjalnym dzienniczku, który może okazać się źródłem cennych informacji dla lekarza.

Marlena