alergiczne-zapalenie-migdalkow

Z alergicznym zapaleniem gardła i migdałków borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.  Wbrew pozorom to bardzo często spotykana przypadłość, chociaż w telewizji i gazetach niewiele się o niej mówi.  Gardło i migdałki są szczególnie narażone na codzienny kontakt z dużą liczbą alergenów, które przedostają się do jamy ustnej wraz z powietrzem i pokarmem.

Alergiczne zapalenie migdałków – objawy

Jak objawia się alergiczne zapalenie migdałków i gardła?  Symptomy tej przypadłości są zbliżone do anginy, toteż wielu lekarzy ma problem z postawieniem prawidłowej diagnozy.  Alergiczne zapalenie migdałków i gardła na ogół manifestuje się bólem i świądem gardła oraz rozpulchnieniem i zaczerwieniem  śluzówki gardła i migdałków.

Tej choroby o podłożu alergicznym nie należy lekceważyć! Jeśli nie wyeliminujemy alergenu ze swojego życia, stany zapalne będą nawracać, co z kolei grozi przerostem i powiększeniem migdałków podniebiennych oraz gardłowego.

 

Czym różni się angina od alergicznego zapalenia migdałów?

Choć objawy alergicznego zapalenia gardła i migdałków wykazują szereg podobieństw do symptomów towarzyszących anginie, uwagę lekarza powinien zwrócić brak gorączki. W przypadku uczulenia temperatura ciała jest zbliżona do prawidłowej, podczas gdy podczas anginy organizm  przystępuje do zwalczania chorobotwórczych bakterii, co  skutkuje gorączką. Warto również pamiętać, iż dzieci poniżej 2. roku życia rzadko cierpią z powodu anginy. W związku z tym nawracające stany zapalne gardła i migdałków w ich przypadku zazwyczaj mają podłoże alergiczne.  Niepokój lekarza i rodziców powinna wzbudzić również znikoma skuteczność leczenia przy pomocy antybiotyków.  Te medykamenty mają za zadanie wyeliminować chorobotwórcze bakterie stanowiące przyczynę infekcji, ale nie łagodzą one objawów uczulenia.

alergiczne-zapalenie-migdalkow

Twoje dziecko od pewnego czasu często  zmaga się z anginą? Poproś lekarza o zbadanie wydzieliny z migdałków na obecność bakterii. Brak gronkowców oraz innych chorobotwórczych mikroorganizmów w materiale pobranym od pacjenta wskazuje na niewłaściwą diagnozę.  W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do poradni alergologicznej i przeprowadzić stosowne badania.

Znając alergeny odpowiedzialne za stan zapalny migdałków i gardła, można rozpocząć skuteczne leczenie. Przede wszystkim należy wyeliminować je z codziennego życia. O ile w przypadku alergenów pokarmowych sprawa jest stosunkowo prosta, wystarczy zmienić dotychczasowe menu, o tyle w przypadku alergenów wziewnych pojawia się problem.  Mamy niewielki wpływ na skład powietrza, którym oddychamy. Ulgę pacjentom zmagającym się z alergicznym zapaleniem gardła i migdałków przynoszą leki o właściwościach przeciwzapalnych.

Marlena