alergia-na-czekolade

Grzechy alergika. Zjem tylko troszkę czekolady…

Najtrudniej pogodzić się z alergią pokarmową, zwłaszcza gdy uczula nas artykuł, bez którego nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania.  Dieta eliminacyjna wiąże się z wyrzeczeniami, a nie od dziś wiadomo, że to co zakazane kusi najmocniej. W przypadku dzieci zmagających z alergiami pokarmowymi problemy nierzadko stwarzają sami rodzice i dziadkowie. Wielu osobom trudno zrozumieć, że nawet niewielka ilość uczulającego produktu może doprowadzić do tragedii, a w najlepszym przypadku do uciążliwych dolegliwości.  Jeśli uczula cię mleko, gluten czy czekolada musisz wyeliminować ze swojej diety wszystkie artykuły, które zawierają alergizujący składnik. Musisz wnikliwie czytać etykiety, ponieważ  popularne alergeny pokarmowe występują w wielu produktach, w których wiele osób zupełnie się ich nie spodziewa. Czy wiesz, że mleko wchodzi w skład wielu gotowych mieszanek przypraw do pizzy? Natomiast gluten znajdziesz nawet w paluszkach rybnych! Grzechy alergika bardzo często obejmują nieumiejętność mówienia słowa „nie”, gdy na rodzinnym spotkaniu ciotki proponują zjedzenie smakołyku, który nam szkodzi.

Gdy astmatyk nie potrafi rzucić palenia…

Papierosy to nałóg, z którym ciężko się rozstać nawet osobom z silnym charakterem. Nikotyna uzależnia, a zaciąganie dymkiem dla wielu stanowi formę relaksu. Niestety, palenie tytoniu nie tylko wpływa negatywnie na stan naszych płuc, ale też zaostrza przebieg astmy. Jeśli zdiagnozowano u ciebie tę chorobę, musisz niezwłocznie rozstać się z papierosami. Walka z nałogiem bywa trudna i wymaga wielu wyrzeczeń, ale uwierz, naprawdę warto!  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wielu palaczy-astmatyków wychodzi z założenia, że wystarczy zamienić zwykłe papierosy na ich elektroniczne odpowiedniki, tymczasem te drugie również mogą nasilić objawy choroby.  W walce z uzależnieniem kluczową rolę odgrywają motywacja i wsparcie najbliższych. Trudno zerwać z paleniem papierosów, gdy wszyscy nasi znajomi zaciągają się dymkiem… Wpisz palenie na listę Grzechy alergika i od tej pory staraj się walczyć z pokusą.

palenie-papierosow-przy-astmie

Wyparzę wszystkie zabawki dziecka, żeby pozbyć się alergenów…

Stop, nadmierna higienizacja nie jest sposobem walki z alergią, ale jej przyczyną. Jeśli chcesz wzmocnić odporność swojej pociechy, pozwól jej bawić się zabawką, na której osiadł kurz. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy  dziecko uczulają roztocza.  To zrozumiałe, że rodzice pragną dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze,  jednak nie zawsze zdają sobie, że podejmując pewne decyzje, nieświadomie je krzywdzą.  Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, iż osoby, które od urodzenia miały kontakt  z dużą liczbą osób, zwierząt, a ich rodzice nie dezynfekowali zabawek, rzadziej zmagają się z alergiami.  Pamiętaj, że nadmierna higienizacja znajdują jedno z pierwszym miejsc na liście Grzechy alergika.

Grzechy alergika. Objawowe leczenie alergii…

Wprawdzie uczulenie różni się stopniem nasilenia i nie zawsze obniża jakość życia chorego, ale wiele osób popełnia błąd, ograniczając leczenie wyłącznie do stosowania leków antyhistaminowych. Tego typu produkty cieszą się ogromną popularnością, ponieważ przynoszą natychmiastową ulgę. Niestety, zwalczają one wyłącznie objawy uczulenia, a nie jego źródło.   Jeśli chcesz usunąć przyczynę, musisz zapisać się na odczulanie – najlepiej przeprowadzić je zimą, gdy nie pylą praktycznie żadne rośliny.

Choć  zalecenia lekarza wielu osobom mogą wydawać się absurdalne, nie należy ich lekceważyć. Warto pamiętać, iż specjalistom nie zależy na pozbawieniu nas przyjemności, ale na naszym dobru.

Marlena