Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Zatwierdzone zmiany w 500+

500+

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą programu Rodzina 500 plus. Jakie zmiany czekają na starających się o świadczenie? Od kiedy można składać wnioski?

Rodzina 500 plus

Pojawienie się pomysłu programu, który zakładał świadczenie wysokości 500 zł dla każdego dziecka, wydawał się dla wielu Polaków dość abstrakcyjny. W końcu w grę wchodziły potężne pieniądze. Rząd pozostał nieugięty i mimo wielu kontrowersji, wprowadził program. I tak minął ponad rok, a program Rodzina 500+ sprawdził się według rządzących doskonale. Mimo sukcesu, konieczne było wprowadzenie zmian, które miały na celu usprawnić cały projekt i ulepszyć weryfikację wniosków. Nie jest bowiem obcy fakt, że niektórzy wnioskujący oszukiwali na potrzeby uzyskania świadczenia. Zmiany mają wyeliminować takie przypadki. Wcześniej pisaliśmy o projekcie zmian i nowych pomysłach odnośnie 500 plus. Nowelizacja ustawy została już podpisana przez prezydenta, więc teraz oficjalnie możemy sprawdzić, co takiego zmieni się w programie.

Zatwierdzone zmiany

Zmiany dotyczą samotnego wychowania dzieci. Rodzic będzie musiał przedłożyć dokumenty, potwierdzające pobieranie alimentów na dziecko. Po lupę wzięto także zmianę zatrudnienia, a właściwie zaniżanie stawki, na rzecz wniosku. Tego typu postępowanie będzie sprawdzane, by świadczenia nie były w żaden sposób wyłudzane, tylko przyznawane zgodnie z przepisami. Przypomnijmy, że 500+ przysługuje rodzinom zamieszkującym Polskę. Urzędy, które będą miały wątpliwości do do miejsca pobytu dziecka, będą interweniować w tej sprawie. Gmina będzie mogła wezwać wnioskujących do złożenia należytych wyjaśnień, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. Według planów miały wzrosnąć kryteria dochodowe, jednak rząd zrezygnował z takich poprawek.

Nie tylko 500+ – ułatwienia dla żłobków

Nowelizacja ustawy obejmuje także żłobki. Rząd zaznaczył, że chce zmniejszyć koszty opieki nad dziećmi, co także zakłada wyrównanie szans. Od tej pory zakładanie żłobków czy klubów dziecięcych będzie o wiele łatwiejsze. Żłobki będą zwolnione z opłat od nieruchomości, czyli podobnie jak jest to obecne w przypadku przedszkoli. Zmiana przepisów w tym zakresie z pewnością będzie ułatwienie dla rodziców i osób, które myślą o poprowadzeniu takiego miejsca jak żłobek. Być może zniknie problem z miejscami dla dzieci, bo tych z kolei przybywa.

Terminy składania wniosków

Wnioski na kolejny rok można będzie składać już od 1 sierpnia br. Okres rozliczeniowy programu 500 plus rozpocznie się 1 października. To także termin składania wniosków z funduszu rodzinnego oraz alimentacyjnego. Od przyszłego roku, wnioski będzie można składać drogą internetową już miesiąc wcześniej.

Katarzyna Antos