Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Ujawniono zmiany w programie 500+

program 500+

Nie tak dawno pisaliśmy o planowanych zmianach w programie 500+. Rząd ujawnił zmiany, które mają na celu usprawnić działanie całego programu. Zaznaczył także, że pieniądze na świadczenia są i będą. Jakim zmianom ulegnie program 500+?

Rodzina na plus, czyli rządowy program 500+

Wprowadzony w zeszłym roku program Rodzina 500+ spotkał się z dużą falą krytyki. Dla niektórych był to utopijny sposób wzmocnienia gospodarki kraju, dla innych zaś szansą na poprawę bytu i zabezpieczenie przyszłości dzieci. Mimo wielu sprzeciwów program został wdrożony i miliony rodzin dostało szansę na dodatkowe, finansowe wsparcie w postaci 500 zł na dziecko. Rekordowe liczby wniosków, wiele miesięcy pracy i wreszcie rozpoczęcie wypłacania świadczeń. Minął pierwszy rok z programem, więc jest to idealny czas na podsumowania. Rząd już wcześniej zapowiadał zmiany, które będzie wprowadzał w programie, jednak oficjalnie zostały one przedstawione na konferencji podsumowującej rok 500 plus. Co się zmieniło i co jeszcze przed nami?

Bilans na plusie

Rząd może być zadowolony z wprowadzonego programu 500+. Statystyki nie kłamią. Obecnie z programu korzysta 55% polskich dzieci do 18.roku życia, z czego wynika, że średnio na co drugie dziecko pobierane jest świadczenie. Jego wysokość wynosi 500 zł na miesiąc. Rząd potwierdził, że nie zmienią się kryteria dochodowe, które w przypadku pierwszego dziecka wynosi 800 i 1200 zł. Świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko w dalszym ciągu pozostaną powszechne, bez kryterium dochodowego. Z pewnością program zmienił sytuację finansową wielu rodzin, co wraz z podniesieniem płac daje nam dodatni bilans. Wszyscy, którzy wciąż obawiają się o sytuację finansową programu mogą spać spokojnie, ponieważ Minister Rafalska zaznaczyła, że pieniądze na program 500+ są i będą, więc rodzice spełniający kryteria mogą liczyć na kontynuację poboru świadczeń tego typu.

Jakie zmiany w programie?

Zmiany mają na celu wyeliminowanie wszelkich luk programu. Rząd, jak podkreśla chce uszczelnić cały system tak, by rodzice mogli w łatwy i sprawny sposób składać wnioski, by wszystko było dla nich jasne i czytelne. Ważną kwestią jest także wyeliminowanie zaniżania dochodów w przypadku wniosków na pierwsze dziecko i doprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej, która ma miejsce w momencie rozwodu czy separacji rodziców dziecka. Ministerstwo podkreśliło, że chce, by pieniądze trafiały rzeczywiście do rodzin, którym przysługują świadczenia. Zmianom mają ulec także kwestie odnoszące się do terminów składania innych świadczeń pomocy finansowej. Ujednolicenie terminów byłoby niezwykłym ułatwieniem dla rodzin, które przy jednej wizycie w urzędzie będą mogło złożyć wszystkie wnioski. Podczas konferencji wspomniano także o dostępie do danych edukacyjnych, dzięki czemu będzie można weryfikować informacje odnośnie faktycznego zamieszkania dzieci.

500+Nic nie wskazuje na to, by rząd planował zrezygnować z programu 500 plus, który jak się okazuje, dość sprawnie funkcjonuje, jak na tak świeży pomysł. Rodzice mogą czekać na kolejny nabór wniosków do programu i pomoc finansową, która w przypadku dzieci, zawsze jest potrzebna.

Katarzyna Antos