500 plus

Po pierwszy roku funkcjonowania rządowego programu 500 plus przyszedł czas podsumowań i zmian. Nie jest tajemnicą, że niektóre rodziny oszukują nieco urząd, by otrzymać świadczenie. Twórcy projektu postanowili wprowadzić poprawki, które mają takie sytuacje wyeliminować. Kto może stracić 500 plus? Co takiego zmieni się w programie?

Program 500 plus

Już samo pomysł na program 500 plus wywołał falę komentarzy. Nie szczędzono słów krytyki i zachwytu, szczególnie wśród wielodzietnych rodzin. Perspektywa otrzymywania miesięcznego świadczenia w wysokości 500 zł stała się kusząca dla wielu osób. I choć opinie były różne, program wystartował i kurek z pieniędzmi został odkręcony. Pomoc była skierowana do wszystkich, ale cały projekt musiał mieć pewne ramy i zasady, które mogły weryfikować ważne kwestie z nim związane. Osoby mogły otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko, jeśli miesięczny dochód nie przekraczał 800 zł na osobę oraz 1200 na osobę przy dziecku niepełnosprawnym. Na każde kolejne dziecko przysługiwało świadczenie bez względu na dochód. Zatem i zamożni i osoby mniej sytuowane mogły skorzystać z rządowego programu. Władze podkreślały, że to właśnie wyrównanie szans i zapewnienie dobrego rozwoju oraz przyszłości dzieci jest najważniejsze.

Oszukać system

Wszelkie progi dochodowe nie były przeszkodą dla tych, którzy mimo wszystko nie chcieli zrezygnować z finansowego wsparcia. Ukrywanie dochodów, fałszywe świadczenia czy określanie siebie jako samotnego rodzica to tylko niektóre z opcji, wykorzystywanych przez składających wnioski. Wtedy dochód jednego rodzica pozwalał na zmieszczenie się w progu i załapanie na 500 plus. Ministerstwo chce uniknąć takich oszustw, w związku z czym zapowiedziało zmiany. System ma lepiej funkcjonować i weryfikować tego typu przypadki. Świadczenia mają więc otrzymać ci, którzy spełnią wszystkie warunki, a wniosek będzie opatrzony odpowiednimi dokumentami, które poświadczą o rzeczywistej sytuacji materialnej danej rodziny. Urzędnicy będą dokładniej kontrolować pobierających świadczenia, by wyłapać ewentualne oszustwa.

Kwestia wynagrodzenia

Rodzice chcący otrzymać świadczenie 500 plus posuwali się do różnych działań. Jednym z nich było sztuczne zaniżanie wynagrodzenia. W ramach porozumienia z pracodawcą, pracownik dostawał nową umowę, na niższą pensję, by zmieścić się w progu dochodowy. Takie praktyki będą krokiem do utraty prawa świadczenia na pierwsze dziecko. Zmiany będą dotyczyć także osób, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się ryczałtem czy kartą podatkową. Ich dochód będzie jasno określony przez Ministra Rodziny, lecz jego próg nie jest jeszcze ustalony. Samotni rodzice, będą musieli udowodnić, że pobierają alimenty. Wówczas będą mogli starać się o 500 plus na pierwsze dziecko.

program 500 plusProponowane zmiany mają wejść w życie w sierpniu. Do tego czasu rząd ma opracować wszystkie szczegóły nowych warunków programu 500 plus. Niektórzy być może stracą prawo do świadczenia. Jedno jest pewne, program w dalszym ciągu będzie kontynuowany, bo jak zapewnia ministerstwo, są na niego środki.

Katarzyna Antos