GIS

Główny Inspektorat Sanitarny dba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jednym z filarów jego działań są szczepienia ochronne, wokół których toczy się wiele dyskusji. Lekarze apelują, że są niezwykle ważne dla naszych dzieci. Jak egzekwowane są kary za odstąpienie od szczepień? Co z bezpieczeństwem szczepionek?

System szczepień w Polsce

W Polsce mamy rozbudowany system szczepień. GIS prowadzi szereg akcji informacyjnych, mających na celu edukację na temat szczepień oraz ich bezpieczeństwa. Akcje mają wzbudzić w rodzicach chęć szczepienia swoich pociech. W kraju obowiązkowo szczepi się dzieci na choroby wieku dziecięcego oraz inne schorzenia. Szczepienia ochronne mają uodpornić organizm, przygotować go na ewentualną walkę z chorobą. Zmniejszają także zapadalność na poszczególne choroby i to dość znacznie. Im więcej zaszczepionych dzieci, tym mniejsze szanse na rozwój epidemii. Dziś możemy skutecznie przeciwdziałać schorzeniom, na które umierali nasi przodkowie. To niezwykle ważne, pokazuje ogromny postęp medycyny i znaczenie szczepień. Dzięki nim nasze dzieci mogą cieszyć się zdrowym dzieciństwem. Kolejne szczepienia są ustalone dla poszczególnego etapu życia dziecka. Określa to kalendarz szczepień, z którym zapoznać powinien się każdy rodzic. Także wyjazd za granicę jest momentem, gdzie trzeba zwrócić uwagę na szczepienia. To także określa GIS, dbając o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, gdziekolwiek będziemy.

Ruchy antyszczepionkowe kontra władza

Osoby należące do ruchów antyszczepionkowych zasłaniają się konstytucją. Twierdzą bowiem, że zmuszanie rodziców do szczepień dzieci godzi w prawa zawarte w konstytucji. GIS odpowiada na zarzuty, informując że konstytucja stoi na straży bezpieczeństwa obywateli, a szczepienia są formą zachowania bezpieczeństwa i zdrowia. Gdyby nie były bezpieczne, zostałyby wycofane z rynku, a tymczasem nie szkodzą w żaden sposób maluchom. Szczepienia są w pełni bezpieczne, badane i właściwie podawane. Ponadto GIS prowadzi szczegółowe statystyki co do ilości szczepionych dzieci w Polsce, zachorowalności oraz innych aspektów dotyczących tego obszernego tematu. Widząc jak rodzice rezygnują ze szczepień, GIS nie może bezczynnie przyglądać się sprawie. Lekarze się nie poddają i zachęcają rodziców do zdroworozsądkowego podejścia. W końcu chodzi o zdrowie i przyszły rozwój dzieci.

Nie zawsze skuteczne kary

Z uchylaniem się od obowiązku szczepień walczą samorządu oraz GIS. Jednak egzekwowanie kar nie niej takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Grzywny nakłada dany wojewoda, ale procedury ciągną się niemiłosiernie. Na początku rodzice otrzymują pouczenia, później dochodzą upomnienia z punktów szczepień a następnie państwowego inspektora sanitarnego. Gdy te czynności nie skutkują w żaden sposób, wojewoda nakłada na rodziców karę finansową. Od kilku lat GIS obserwuje znaczny wzrost uchyleń od obowiązkowych szczepień. szczepienia dzieciGłówny Inspektorat Sanitarny podkreśla ogromną rolę świadomości rodziców. Nawet wyższe kary nie zadziałają, jeśli rodzice nie przestawią myślenia na właściwe tory. Ruchy antyszczepieniowe wciąż powtarzają o szkodliwości szczepionek. Szczepienia są skuteczne i bezpieczne, co potwierdzają badania i ilość zdrowych, zaszczepionych wcześniej dzieci. Kary jak widać są konieczne, ale to nie jedyna droga walki z przeciwnikami szczepień.

Katarzyna Antos