atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą na całe życie, która ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie, ale nie jest zaraźliwa. Wymaga szczególnej pielęgnacji skóry, której podstawę stanowi nawilżanie. Można je wykonywać kupnymi kosmetykami albo domowymi środkami mającymi dużą skuteczność oraz wpływ dobry wpływ na naskórek.  

 

Przebieg atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry przejawia się przede wszystkim czerwonymi wykwitami na ciele. Pojawiają się głównie w wyniku podrażnienia skóry, m.in. po kontakcie z substancją drażniącą. Poza rozległymi zaczerwienieniami, które mogą się łuszczyć (z tego powodu choroba bywa mylona z łuszczycą) podczas AZS występuje również szorstkość skóry, rany spowodowane nadwrażliwością naskórka na bodźce zewnętrzne oraz sączące się wypryski. Wszystko to powoduje dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Potęguje go fakt, że na chorobę nie ma skutecznego lekarstwa i chory może jedynie łagodzić objaw, charakteryzujące się chwilami natężenia oraz uśpienia.

Atopowe zapalenie skóry: lecznicze domowe kąpiele

Przesadne moczenie się w wodzie nie jest wskazane przy atopowym zapaleniu skóry, jednak kąpiele z leczniczymi dodatkami mogą przynieść ulgę.

Pierwszym sposobem na dobroczynną kąpiel jest przygotowanie krochmalu. Na początku trzeba rozrobić w 1 szklance zimnej wody 4 łyżki mąki ziemniaczanej. Następnie należy zagotować 1,5 litra wody, po czym wymieszać obie substancje, aż do powstania gęstej masy przypominającej kisiel. Krochmal przelać do wanny pełnej wody o temperaturze ciała i rozprowadzić, aż do jego połączenia się z wodą (najlepiej robić to łyżką). W tak przygotowanej kąpieli należy zanurzyć się na 15 minut. Krochmal ma możliwość łagodzenia świądu oraz przyczynia się do blednięcia wykwitów.

Drugim rodzajem kąpieli jest kąpiel z dodatkiem soli bocheńskiej. Jest dostępna w aptekach i ma niewygórowaną cenę. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, czyli odkazić skórę, wystarczy wsypać do wanny ½ woreczka soli i zalać letnią wodą. Po 15 minutach zakończyć kąpiel, a skórę dokładnie, choć delikatnie wytrzeć ręcznikiem. Dzięki solnemu odkażeniu naskórek znacznie łatwiej się goi.

Domowa maść na AZS

Łagodzenie dyskomfortu ze strony wykwitów na skórze (szczególnie swędzenia) często wymaga nakładania maści. Mogą to być kupowane w aptece, bezzapachowe specyfiki, ale takie same efekty mogą przynieść domowe mikstury. Za jedną z najskuteczniejszych uznawana jest maść z gałki muszkatołowej.

Do jej wykonania nie potrzeba żadnych konkretnych proporcji (ilość może zależeć od rozmiaru plam oraz obszaru, który pokrywają na ciele). W miseczce należy wymieszać utartą gałkę muszkatołową oraz oliwę z oliwek. Uzyskana papka powinna mieć konsystencję pasty. Przy tym, warto zapamiętać że używanie innego rodzaju oleju nie jest wskazane, gdyż nie każdy ma w sobie tylu cennych składników. Po uzyskaniu oczekiwanej konsystencji maść nanieść szpatułką na poszczególne wykwity skórne i pozostawić do całkowitego wchłonięcia.

Maść nie tylko koi, ale dodatkowo nawilża, co w przypadku atopowego zapalenia skóry jest priorytetem.

Karolina Skrzek