500+

Po sukcesie programu 500+ pojawiają się coraz to nowe propozycje zmian. Posłowie prześcigają się w wymyślaniu nowych zasad programu. Pojawiły się konkretne propozycje, które mogłyby wejść w życie. PO chce dać 500+ dla każdego dziecka. Czy to realny plan?

Fenomen 500 plus

Program 500 plus od samego początku wywołał skrajne emocje, Jedni krytykowali, inni w myślach przeliczali pieniądze spływające na konto. Być może dla niektórych to rzeczywiście była zachęta do powiększenia rodziny czy jakichkolwiek zmian. Przypomnijmy, że rządowy program wystartował w zeszłym roku. Rodziny mogły starać się o finansowe wsparcie w wysokości 500 zł na każde pierwsze i kolejne dziecko. W przypadku pierwszego dziecka obwiązywał próg dochodowy w wysokości 800 zł na osobę oraz 1200 zł przy dziecku niepełnosprawnym. Każda kolejna pociecha mogła bez problemu otrzymać 500 zł. Pieniądze miały na celu wyrównać szanse, przyczynić się do poprawy rozwoju najmłodszych i być wsparciem dla ich przyszłości, dobrego startu w dorosłe życie. Krytykowany program okazał się według rządu wielkim sukcesem, mimo wielu kosztów z nim związanych. Rząd zapowiedział zmiany, które są konieczne, by usprawnić jego funkcjonowanie i zapobiec oszustwom dotyczących składanych wniosków.

500+ na każde dziecko

Platforma Obywatelska wysunęła projekt zmian w programie 500+. Partia chce, by według nowych zasad, każde dziecko w rodzinie otrzymywało świadczenia z Programu 500+ oraz by świadczenie pobierali tylko rodzice, którzy pracują. Prognostyczne koszty takich zmian sięgnęłyby miliardów złotych, co nie jest zbyt optymistyczną perspektywą. Taki krok mógłby okazać się katastrofalny w skutkach dla naszego kraju, co podkreśla Minister Pracy i Polityki Społecznej. Pani Minister Elżbieta Rafalska nie zgadza się, by odbierać szanse rodzicom niepracującym. Sądząc po stanowisku Prawa i Sprawiedliwości, opozycja nie ma szans na zaakceptowanie pomysłu.

Kto może starać się o 500+?

Ponownie można składać wnioski o świadczenie 500+. By otrzymywać je każdego miesiąca od października 2017, wnioski należy złożyć do 31 sierpnia tego roku. Rodzice, którzy do tej pory pobierają świadczenie oraz wszyscy pozostali, którzy pragną się o nie ubiegać, muszą złożyć dokumenty w tym terminie. Sam wniosek to nie wszystko. Wymagane jest zaświadczenie o dochodach, dokumenty potwierdzające wiek dziecka czy świadczenia sądowe, ale tylko w przypadku skomplikowanych sytuacji. 500+Zmianom ulegną zasady przyznawania świadczenia. Osoby, które rozwiązały i ponownie zawiązały umowę z pracodawcą będą sprawdzane pod względem dochodowym i prawnym. Samotni rodzice będą zaś musieli wcześniej wystąpić do sądu alimenty, by móc starać się o 500+. Wprowadzone zmiany mają na celu wyeliminowanie nieuczciwych osób, które składają fałszywe zaświadczenia, pobierały pieniądze od państwa.  Zmiany wejdą w życie 31 sierpnia 2017.

Katarzyna Antos