sposoby na komary

Wraz z nadejściem wymarzonej temperatury na dobre zadomowiły się u nas komary. Owady są aktywne szczególnie wieczorami na terenach zielonych, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Ich ukąszenia powodują uporczywy świąd skóry. Aby poradzić sobie z nimi, przedstawiamy sprawdzone sposoby na komary.

Wszystko przez te komary

Wyobrażacie sobie piknik nad rzeką albo rodzinny grill na działce? Brzmi przyjemnie, ale gdy do całej otoczki dodamy bzyczące nad uchem komary, sytuacja zmienia się diametralnie. Natarczywe owady kąsają skórę, wypijając krew. Pozostaną po nich bąble i świąd, który tylko zachęca do drapania ciała. A zapowiadał się taki miły weekend… Owady najczęściej kąsają kobiety w okresie owulacji, dzieci i młodych mężczyzn. Przyciąga ich zapach potu oraz większe stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Ukąszenia swędzą, ale mogą także prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. Komary wcale nie muszą zepsuć nam letniej atmosfery, jeśli będziemy wiedzieć jak z nimi walczyć. Dlatego przychodzimy z pomocą w postaci sprawdzonych sposobów na komary. Z nimi nie będą miały żadnych szans!

Naturalna moc roślin

Jeśli wolny czas spędzamy w ogrodzie, na działce czy tarasie, być może mamy pod ręką rośliny, które w naturalny sposób odstraszą wredne komary. Należą do nich pelargonie, tak chętnie sadzone na balkonach czy werandach, aromatyczna bazylia czy kocimiętka. Towarzystwo tych roślin sprawi, że komary raczej nie podlecą w nasze okolice. Wówczas będziemy mogli spędzić spokojny wieczór, bez konieczności odganiania się od owadów. Zielone liście pomidorów także pomogą w pozbyciu się nieproszonego towarzystwa, tak jak plastry cebuli położone na parapecie.

Witaminy i olejki

Inną opcją ochrony przed komarami jest witamina B6. Jej suplementacja zmienia zapach naszego potu, co komary doskonale wyczują. Nie będą miały ochoty do nas podlecieć, ponieważ zapach będzie ich odstraszał. Olejki eteryczne to także dobry pomysł na komary. Owady nie lubią zapachu cynamonu, bazylii i wanilii. Możemy skropić nimi ubrania czy najbliższe otoczenie, w którym właśnie przebywamy, szczególnie pomieszczenia domu.

Środki chemiczne

owadyW przypadku mieszkań jak i naszych ciał sprawdzają się środki chemiczne, dostępne w aptekach czy drogeriach. Wszelkie spraye są skuteczne, ponieważ zawierają substancje, które odstraszają komary lub zaburzają ich pole widzenia. Skutecznie mogą okazać się środki do kontaktu, które wydzielają zapachy lub wibracje. Nie należą do najtańszych, ale z pewnością poprawią naszą jakość snu. Nie będziemy musieli organizować w nocy polowania na komary. Pamiętajmy jednak, by tego typu środki stosować zgodnie z zaleceniami producenta i przechowywać z dala od zasięgu dzieci.

Katarzyna Antos