KOSMETYKI Życie z alergią

W podróży – higiena bez wody

W podróży - higiena bez wody

Podczas podróży zagranicznych – zwłaszcza do krajów Bliskiego Wschodu, Azji lub Afryki, ale i podczas wycieczek po lesie, wypraw rowerowych, czy choćby podczas zakupów i opieki nad dziećmi – regularna dezynfekcja rąk chroni przed niebezpiecznymi wirusami.

Jak sobie poradzić w podróży? Woda z jeziora czy strumienia – nawet jeśli wygląda na najbardziej czystą – nie jest wolna od mikroskopijnej fauny i flory oraz bakterii, które mogą spowodować zagrożenie życia (salmonelli, coli, shigella), jaj tasiemca, owsików, rotawirusów, wirusów opryszczki, grzybów i pierwotniaków, wywołujących infekcje.

W aptekach, drogeriach i sklepach mamy do wyboru wiele nawilżanych chusteczek i środków do mycia rąk, nie wszystkie jednak sa bezpieczne dla skóry skłonnej do alergii. Często warto wybierać te przeznaczone dla niemowląt – są najbardziej bezpieczne dla skóry i powinny zawierać najmniej substancji zapachowych oraz te najmniejsze – które bez problemu zmieszczą się w kieszonce plecaka czy kurtki.

Co wybrać?

Poza zaletami środków czyszczących, które szybko wysychają, a ponadto nie pozostawiają dłoni lepkich warto przyjrzeć się dokładnie składowi i zwrócić uwagę, czy wśród składników jest np.

 • etanol zawarty w hipoalergicznych żelach do rąk do stosowania bez wody – ma właściwości silnie dezynfekujące i zabija 99,9% drobnoustrojów, głównie bakterii i wirusów
 • *wyciąg z aloesu z gliceryną* w żelach – działają na skórę łagodząco i natłuszczająco
 • płyn antybakteryjny (np. w nawilżonych chusteczkach)
 • naturalna betaina
 • W podróży - higiena bez wodywitamina E
 • środki zabijające paciorkowce, gronkowce i grzyby (zawierające propan-2-ol, alkohol etylowy)
 • płyn dezynfekcyjny Skinman Soft do wcierania w dłonie (stosowany też przez służby medyczne) – pachnie alkoholem, ale jest bezwzględny dla bakterii, nawet prątków gruźlicy, rotawirusów, wirusów opryszczki, grzybów; zmniejsza nawet aktywność wirusa HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu B
 • do usuwania makijażu – co szczególnie jest przydatne podczas długiej podróży – chusteczki bez alkoholu, hipoalergiczne, zawierające np. wyciąg z ziaren zbóż i prowitaminę B5, skuteczne i przyjemnie oczyszczające, odświeżające i nawilżające skórę twarzy;

 • chusteczki z płynem micelarnym, który pozwala uniknąć przesuszenia skóry – oczyszczające skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, a zarazem nadające się do usuwania makijażu wodoodpornego oczu; często są wzbogacone dodatkowo w składniki nawilżające i łagodzące
 • emulsje do twarzy dla diabetyków – zapewniają silne nawilżenie suchej i szorstkiej skóry oraz zmniejszenie rogowacenia skóry i skłonności do jej pękania; łagodzą uczucie świądu, działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjne, łagodzą podrażnienia, nawilżają i wygładzają, likwidują uczucie szorstkości i przesuszenia naskórka, zmniejszając uczucie swędzenia skóry; mogą zawierać np. ekstrakt z lukrecji, D-pantenol, delikatną bazę myjącą bez mydła, która regeneruje i chroni oraz łagodzi podrażnienia
 • żele i chusteczki czyszczące bez parabenów, triklosanu ani soli aluminium.

Gorszą alternatywą jest wysuszający skórę spirytus salicylowy

Skutecznie odkaża, ale nie nadaje się do pękającej i suchej skóry atopowej. Podobnie żele antybakteryjne – większość z nich zawiera alkohol 60-62%, Hydrogenated Castor Oil, na ogół są też perfumowane.

Niektóre (zawierające związki amonowe i chlorki) mają informację, że są przeznaczone jedynie dla skóry zdrowej z dala od błon śluzowych, co jest dla alergika informacją, że powinien ich unikać.

Z drobnoustrojami należy walczyć w każdym miejscu – są ich tysiące i w samochodzie i w środkach komunikacji publicznej, a skuteczne ich zwalczanie na skórze może zapobiec zakażeniom jamy ustnej, układu pokarmowego, biegunkom czy infekcjom układu moczowo-płciowego. Brudne ręce ułatwiają bakteriom przemieszczanie się z jednej osoby na drugą.

Umyj włosy bez wody

suchy szamponDostępne są także hipoalergiczne szampony w aerozolu do mycia skóry głowy i włosów bez użycia wody – na sucho. Po rozpyleniu szamponu na włosy po 2 min. należy dokładnie je wyszczotkować – i gotowe.

Można je kupić w wersjach dla włosów suchych i tłustych oraz z różnymi wyciągami roślinnymi np. z pokrzyw – o właściwościach zmiękczających i ochronnych.

Taki szampon na sucho ma substancje pudrowe, absorbujące nadmiar łoju i wchłania jego nadmiar (szczególnie w wersji do włosów tłustych), nadaje puszystość i świeży wygląd włosów. Kosztuje od 25 do 75 zł.
(MN)

Źródło – doz.pl, we-dwoje.pl