Alergie skórne NAJNOWSZE PRZYCZYNY

Alergia skórna po ukąszeniu komara

po ukąszeniu komara

Letni okres ma swoje plusy i minusy. Jedną z negatywnych stron lata jest obecność komarów, które atakują na różnych obszarach. Czy jest możliwa alergia skórna po ukąszeniu komara?

Ukąszenie komara

Z roku na rok  obserwujemy coraz większą ilość komarów. Owady są także bardziej odporne na chłód, więc znacznie dłużej potrafią nam dokuczać. Okres wakacji przynosi ze sobą prawdziwe plagi komarów, które atakują nie tylko nad wodą. Atakują nas samice komarów. Nasze ciało jest idealnym źródłem ich pożywienia. Krew jest potrzebna komarom do rozwoju jaj. Ukąszenie komara powoduje przedostanie się jego śliny do naszej krwi. To właśnie ślina owada jest przyczyną alergii.

Alergia skórna po ukąszeniu komara

Dawniej uważano, że histamina, zawarta w ślinie komara jest powodem bolesnych objawów ukąszenia. Dziś lekarze twierdzą, że to raczej efekt uczulenia. Alergia skórna po ukąszeniu komara to skutek działania jadu. Szkodliwy jad komarów prowadzi do powstania reakcji alergicznych. Reakcja uwalnia wydzielanie histaminy, która jak wiemy, jest sprawcą nieprzyjemnych objawów uczulenia. Rozszerzają się naczynia krwionośne, co powoduje widoczny na danym obszarze skóry obrzęk.

Objawy po ukąszeniu komara

alergia skórnaPo ukąszeniu komara, na skórze widoczne są objawy takie jak pokrzywka, świąd czy ból. Skóra niesamowicie swędzi, co często jest prowokatorem do jej drapania i podrażnienia, nawet do krwi. Rozdrapana rana dłużej się goi, co gorsza może pozostawić bliznę. Na powierzchni skóry tworzy się bąbel w kolorze bladego różu. Objawy występują jedynie lokalnie, w miejscu ukąszenia komara. Bąble na ogół szybko znikają, jedna w przypadku alergii skórnej, mogą utrzymywać się nieco dłużej. Wtedy może dojść do ogólnej reakcji alergicznej, gdzie koniecznością będzie zastosowanie leków przeciwalergicznych. Niewielki obrzęk, jednorazowe ukąszenie, można złagodzić okładami. Maść przeciwhistaminowa czy ziołowe specyfiki zmniejszą rumień i świąd. Podobnie zadziała też papka z sody oczyszczonej.

Alergia skórna po ukąszeniu komara to dość uciążliwe uczulenie. Skóra swędzi i pojawiają się na niej bąble. Przed ukąszeniami komarów uchronią nas wszelkiego rodzaju specyfiki na owady. Nie zapominajmy o nich w letni czas, szczególnie gdy wybieramy się na urlop nad wodę.

Katarzyna Antos