na co można mieć alergie

Alergie to niezwykle szeroki temat. Wciąż przybywa osób uczulonych, ale nie zdajemy sobie sprawy, na co można mieć alergie.

Alergie

Uczulenia to temat rzeka. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że układ immunologiczny może reagować na różne substancje, które mają z nim kontakt. U osób bez alergii, nie dochodzi do żadnych niepokojących reakcji. Inaczej jest w przypadku alergików. Reakcje alergiczne są efektem kontaktu alergenu z odpornością. Wówczas wytwarzana jest histamina, która odpowiada za objawy uczuleń. Alergie mogą pojawić się w naszym życiu niespodziewanie. Nie tylko dzieci mogą być uczulone. Ryzyko obejmuje także osoby dorosłe i ludzi starszych. Alergie potrafią uprzykrzyć nam życie. Uciążliwy katar, duszności czy nawracające zmiany skórne to zmora wielu osób uczulonych.

Na co można mieć alergie?

Alergie można mieć w zasadzie na wszystko. Każde tworzywo, roślina czy zwierzę jest dla nas potencjalnym źródłem alergenów. Ich ilość jest nie do opisania, dlatego wciąż trudno dokładnie zdiagnozować niektóre alergie. Lista substancji alergizujących nie ma końca. Uczulają zarówno pyłki roślin, sierść zwierząt a nawet słońce. W związku z różnymi rodzajami uczuleń wyróżniamy kilka głównych grup alergii, takich jak pokarmowe, wziewne czy skórne. To oczywiście tylko niektóre z możliwości, których jest znacznie więcej niż myślimy.

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe to inaczej uczulenie na jedzenie. Wszystko co nadaje się do spożycia, może być alergenem pokarmowym. I tak pszenne bułki, które zjadamy na śniadanie, pomidor czy mleko, stanowią zagrożenie dla osób uczulonych na te produkty. Białko zawarte w mleku czy gluten obecny w produktach zbożowych to jedne z popularnych alergenów pokarmowych. Uczulenie na niektóre z produktów żywnościowych niesie ze sobą ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Alergie wziewne

Uczulenie na pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza kurzu to alergie wziewne. Powodują charakterystyczne objawy ze strony układu oddechowego, czyli katar, kaszel, duszności. Alergie tego typu są najbardziej uciążliwe w okresie pylenia roślin. Sezon letni jest trudnym czasem dla wszystkich, którym dokucza alergiczny nieżyt nosa czy astma oskrzelowa.

Alergie skórne

Alergie skórne to uczulenia, które nazywamy również kontaktowymi. Do tego typu uczuleń możemy zaliczyć atopowe zapalenie skóry oraz wszystkie inne dolegliwości, dotyczące skóry. Pokrzywka czy świąd to jedne z najbardziej rozpoznawalnych objawów. Alergie skórne są wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ zostawiają na skórze nieatrakcyjny ślad, w postaci wszelkich zmian skórnych.

Nietypowe alergie

alergie wziewneAle alergie to nie tyko popularne uczulenia na pyłki czy kurz. To także uczulenia, które na początku wydają się być nieco absurdalne. Alergia na wodę czy słońce być może jest dość nietypowa, ale całkiem możliwa. Uczulonym można być także na śnieg czy drewno, co może być dla osób z taką alergią kłopotliwe.

Katarzyna Antos