Alergie pokarmowe NAJNOWSZE OWOCE i WARZYWA

Alergia na jagody – przyczyny i objawy

alergia na jagody

Letni czas przywołuje na myśl pyszne owoce sezonowe. Wśród nich są jagody, które ukryte są w lasach. Po ich spożyciu, może pojawić się alergia na jagody. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Jagody

Jagody to małe owoce, które rosną na krzewach. Mięsiste owoce mają niesamowity smak. Idealnie komponują się z deserami. W porze letniej, jagody rosną możemy znaleźć w lasach. Owoce pozostawiają po sobie ślad na skórze, ponieważ ich soki są dość silnie barwiące. Do grupy jagód zaliczane są także inne owoce, takie jak arbuz czy awokado. Jagody to rośliny jadalne i lecznicze. Już w dawnej medycynie naturalnej wykorzystywano ich możliwości.

Alergia na jagody

Jagody są dość popularnym w Polsce gatunkiem. Na niektórych terenach można zaobserwować całe jagodziska. Mimo częstego występowania, jagody nie należą do tanich owoców, ponieważ proces ich zbierania jest żmudny i wymaga pracy ręcznej. Alergia pokarmowa bardzo często dotyczy owoców. Stanowią one dużą grupę alergenów. Alergia na jagody nie występuje jednak często. Ze względu na miejscowe pochodzenie, jagody są bezpieczniejsze dla alergika, niż owoce cytrusowe, takiej jak pomarańcze i grejpfruty.

Alergia na jagody – przyczyny i objawy

Przyczyną alergii pokarmowej na jagody mogą być nie tyle naturalne składniki owoców, co substancje chemiczne, dodawane do nich. Owoce sprowadzane z zagranicy są zabezpieczane chemią, która ma uchronić je przed zbyt szybkim zepsuciem. Takie jagody trafiają zwykle do supermarketów, szczególnie poza sezonem ich występowania w Polsce. Konserwanty mogą wywołać objawy alergii pokarmowej. Same jagody również bywają przyczyną alergii, co zdarza się niezmiernie rzadko. Zdecydowanie częściej obserwujemy uczulenie na jabłka czy truskawki. Objawy alergii bywają podobne, jak przy innych uczuleniach tego typu. alergiaMogą pojawić się bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki. Możliwe jest także wystąpienie kaszlu czy wysypki skórnej. Jednak jagody są zlecane dzieciom już w pierwszym roku życia, gdyż u większości osób nie wywołują objawów alergii pokarmowej.

Jeśli nie mamy stwierdzonej alergii na jagody, możemy śmiało delektować się smakiem tych leśnych owoców. W innym przypadku obserwujmy reakcje organizmu i w razie wątpliwości wykonajmy testy alergiczne.

Katarzyna Antos