Skąd się biorą drobne krostki pod okiem

Zmiany skórne to zmora wielu kobiet na całym świecie. Gdy na twarzy pojawiają się krostki, odbierają nam pewność siebie i nierzadko wpędzają w kompleksy. W naszym artykule przyglądamy się, skąd się biorą drobne krostki pod okiem.

Drobne krostki pod okiem to nie trądzik!

Drobne krostki pod okiem nie należą do objawów trądziku. Ta choroba dermatologiczna bowiem pojawia się na obszarach twarzy, gdzie występują gruczoły łojowe. Skóra pod oczami jest cienka i pozbawiona tychże. W rezultacie to właśnie w tym miejscu jako pierwszym pojawiają się zmarszczki mimiczne, które dodają nam lat. Skóra wokół oczu wymaga też intensywnej pielęgnacji, ponieważ bez wsparcia z zewnątrz grozi jej suchość. Nie produkuje bowiem własnej substancji natłuszczającej, czyli sebum.

Zmiany skórne to objaw alergii

Drobne krostki pod okiem to symptom alergii. Może to być uczulenie na kosmetyki, wodę stosowaną do mycia twarzy, kota, psa, płyny do płukania tkanin, nowe ubranie, a nawet toksyczne substancje obecne w powietrzu.  Nie zawsze alergia pojawia się od razu. Dlatego gdy krostki pojawiły się dziś rano, mogą być efektem głaskania kot dzień wcześniej. Bardzo często nie łączymy ze sobą tych rzeczy.

Czy to alergia na kosmetyki?

Jeśli u ciebie pojawiły się drobne krostki pod okiem, zacznij od wykluczenia lub potwierdzenia najbardziej prawdopodobnej przyczyny. Odstaw wszystkie nowe kosmetyki do makijażu i pielęgnacji twarzy, sprawdź, czy problem ustąpi samoistnie. Jeśli nie, to trzeba będzie dalej szukać winowajcy.

A może to uczulenie na cytrusy?

Sprawcą całego zamieszania może być nowy element naszej codziennej diety. W okresie zimowym wiele z nas sięga po cytrusy. Są tanie, łatwo dostępne, smaczne i zawierają sporo witaminy C, która wspomaga naszą odporność.  Niestety, cytrusy są często opryskiwane, ponadto stanowią bogactwo olejków eterycznych, czyli potencjalnych alergenów.

Co zrobić, gdy to alergia na zwierzęta?

Jeśli w twoim mieszkaniu ostatnio pojawił się nowy domownik – pies, kot czy papugi, to drobne krostki pod okiem mogą być objawem alergii na zwierzęta.  Czasem wystarczy tylko nie wpuszczać zwierzaka do swojej sypialni, kiedy indziej trzeba poszukać dla niego innego domu.

Kiedy warto sięgnąć po leki antyhistaminowe?

W sytuacji pojawienia się krostek pod okiem, warto udać się do apteki po leki antyhistaminowe. Bardzo często w wyniku ich przyjmowania jesteśmy w stanie pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych. Warto jednak pamiętać, że tabletki nie rozwiązują problemu całkowicie, gdyż nieleczone uczulenie może stać się bardzo groźne.