Życie z alergią

Ból podczas okresu – jak sobie z nim poradzić?

Ból podczas okresu

Każda z nas inaczej przechodzi miesiączkę. Część kobiet w ogóle nie odczuwa bólu menstruacyjnego. Inne z kolei przez ból podczas okresu nie są w stanie skupić się na swojej pracy, choć dają z siebie 100%.  Jak sobie z nim poradzić?

Skurcze mięśni gładkich

Ból podczas okresu wynika ze skurczy mięśni gładkich wyścielających macicę. Ta chcąc się pozbyć starego endometrium, które uległo złuszczeniu, dynamicznie się kurczy. Czasem jednak jest to niezwykle bolesne dla miesiączkującej kobiecie.  Dużo zależy od indywidualnej wrażliwości na ból, ale też od przebiegu samej menstruacji.

Tabletki przeciwbólowe na ból menstruacyjny

Jeśli czujesz, że brzuch zaczyna cię boleć w ten charakterystyczny sposób przypominający ból porodowy, od razu sięgnij po tabletkę przeciwbólową. Łykanie ich jak cukierki nie jest najlepszym pomysłem, gdyż można w ten sposób uszkodzić sobie żołądek. Dlatego przestrzegaj zaleceń producenta.

Uważaj na leki rozkurczowe

Możesz też sięgnąć po lek rozkurczowy, ale musisz pamiętać, że nie jest to dobre rozwiązanie, gdy idziesz do pracy. Rozkurczowi ulegną także mięśnie odbytu i zaczniesz się bardzo często i intensywnie wypróżniać. Tabletki rozkurczowe działają po prostu na mięśnie gładkie bez rozróżnienia na te wchodzące w skład macicy i innych narządów.

Leżenie w pozycji embrionalnej łagodzi ból podczas okresu

Jeśli masz możliwość, po zażyciu tabletek przeciwbólowych połóż się w łóżku, uginając i przyciągając ku sobie nogi. Bardzo często leżenie w pozycji embrionalnej łagodzi dolegliwości bólowe. Jeśli siedzisz na przystanku autobusowym, możesz podłożyć pod brzuch coś twardego, np. książkę. Oczywiście to nie wyeliminuje bólu w magiczny sposób, ale go uczyni nieco bardziej znośnym.

Kiedy warto sięgnąć po termofor?

Bardzo dobrze robią też rozgrzewające plastry nalepiane na brzuch. Możesz też wypróbować wylegiwania się z termoforem. Czasem takie rozgrzanie brzucha bywa zbawienne dla miesiączkującej kobiety, która skarży się na silny ból menstruacyjny.

Ból miesiączkowy mogą też złagodzić ćwiczenia fizyczne. Choć są ostatnią rzeczą, o której marzysz podczas okresu, to podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, które łagodzą ból. Nie możesz się jednak przetrenowywać, aby nie dostać krwotoku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *