przeterminowane kosmetyki

Jedzenie, które straciło swoją ważność zwykle ląduje w koszu, a przynajmniej powinno. Kosmetyki, które używamy także mają swój okres ważności, o czym często zapominamy. Jak przeterminowane kosmetyki mogą nam zaszkodzić?

Kosmetyki – zrób z nimi porządek

Nowy rok powinien skłonić nas nie tylko do postanowień, ale przede wszystkim porządków, także w kosmetyczce. Kobiety uwielbiają kosmetyki i zwykle mają ich dość spore ilości. Nie wszystko stosują naraz, więc gromadzą kilka tuszy do rzęs, tubek z podkładem czy paletek cieni do oczu, o których już dawno zdążyły zapomnieć. Produkty kosmetyczne też mają swoją datę ważności, czyli czas, w którym możemy je bezpiecznie stosować. Rzadziej niż w lodówce, robimy porządki w kosmetyczce, co może warto zmienić w tym nowym roku. Dla bezpieczeństwa i zdrowia skóry, który przecież może być skłonna do alergii.

Przeterminowane kosmetyki – zagrożenie nie tylko dla skóry

Tusz do rzęs ma ważność 3 miesięcy po jego otwarciu. Krótko, a może dość długo? Po tym czasie wysycha, więc niezbyt nadaje się do malowania. Ale nie tylko o utratę jego właściwości chodzi. W przeterminowanym tuszu do rzęs znajdziemy bakterie. Kosmetyk tego typu ma kontakt z naszymi oczami czy skórą, podczas malowania lub rozmazania. Malując się takim kosmetykiem jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych bakterii. Podobnie będzie z różem, podkładem, szminką czy błyszczykiem lub każdym innym kosmetykiem. Ryzyko to nie tylko alergie skórne, trądzik czy wysypka, ale znacznie bardziej poważniejsze schorzenia, jak zapalenie opon mózgowych czy posocznica. Co ważne, zagrożenie nie dotyczy tylko osób, które tych kosmetyków używają.

Kobiety w ciąży i bliscy a kosmetyki po dacie ważności

przeterminowane kosmetykiSzminką czy błyszczykiem malujemy usta, którymi całujemy swoich bliskich. W ten sposób możemy przenosić na innych szkodliwe bakterie. Przeterminowane kosmetyki są groźne dla kobiet w ciąży, ponieważ powstała infekcja czy jakiekolwiek zakażenie ma znaczenie dla rozwoju i zdrowia płodu. Nie warto więc ryzykować, stosując dawno już przeterminowaną szminkę. Nawet jeśli kosztowała dużo pieniędzy i szkoda nam jej wyrzucić. W tym przypadku to zdrowie powinno być priorytetem. Niektóre kosmetyki mogą nie nadawać się do użytku nawet przed upływem daty ważności. Wpływa na to wiele czynników, takich jak temperatura czy nasłonecznienie. Jeśli dany produkt wzbudza naszą niepewność, pachnie inaczej niż zwykle czy zmienił kolor – wyrzućmy go z kosmetyczki. Aby połapać się w ważności swoich kosmetyków, możemy zapisywać daty otwarcia na opakowaniu. Wówczas będziemy mieli pewność, że dany krem czy podkład możemy ze spokojem aplikować na ciało lub najwyższa pora się z nimi pożegnać.

Pamiętacie o przeglądzie swojej kosmetyczki? Zdarzyło Wam się stosować przeterminowane kosmetyki?

Katarzyna Antos