kobiety w ciąży

Nowa ustawa „Za życiem” wzbudza wiele kontrowersji. Dostęp do opieki medycznej i jej jakość to jedne z ważniejszych kwestii, przede wszystkim dla przyszłych matek. NFZ ogłosił, ze zgodnie z ustawą, kobiety w ciąży wymagające pomocy specjalisty, nie będą czekać w kolejkach.

Przywileje dla kobiet w ciąży

Pisaliśmy już wcześniej na temat przywilejów, do których prawa mają kobiety w ciąży. Od 1 stycznia 2017 roku w życie weszła ustawa „Za życiem”, dotycząca wsparcia kobiet w ciąży i ich rodzin. Wiele kontrowersji wzbudził pomysł wprowadzenia jednorazowego świadczenia na rzecz dziecka z niepełnosprawnością czy inną ciężką chorobą. Mimo głosów sprzeciwów, szczególnie ze strony instytucji zrzeszających rodziny osób niepełnosprawnych, ustawa została podpisana i obowiązuje od początku 2017 roku. Ustawa ma ułatwić dostęp do opieki medycznej i wsparcie dla całych rodzin. Wśród założeń nie brakuje także przywilejów dla ciężarnych. Na co mogą liczyć kobiety wyczekujące na poród?

Bez kolejki do specjalisty

Od 1 stycznia 2017 roku, kobiety w ciąży nie muszą już czekać w długich kolejkach do specjalisty. Ustawa „Za życiem” określa przywileje,  panie spodziewające się dziecka mogą zostać przyjęte przez specjalistę bez konieczności czekania. Wystarczy, że kobieta będzie miała dokument, potwierdzający ciążę. Uwzględniane są zaświadczenia od ginekologa, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy perinatologa. Kobiety w ciąży należą do grupy osób uprzywilejowanych, stąd takie traktowanie w placówkach medycznych. W praktyce oznacza to, że pacjentka udająca się do specjalisty, powinna być po zarejestrowaniu przyjęta w tym samym dniu. W sytuacji wyjątkowej, gdy w placówce nie będzie odpowiedniego lekarza, należy wyznaczyć jej jak najszybszy termin wizyty. Nie obowiązuje więc kolejność z listy czy kolejka pod drzwiami gabinetu. Według ustawy, lekarz ma 7 dni na przyjecie pacjentki. W sytuacji szybkiej diagnostyki, powikłań ciąży czy innych problemów zdrowotnych, taka forma przyjęć dla pacjentek może okazać się bardzo korzystna. Kobieta nie będzie traciła czasu i siły na oczekiwanie na wizytę i realizację świadczeń medycznych.

Nie tylko ciężarne w grupie uprzywilejowanych

kobiety w ciążyOprócz kobiet w ciąży, w grupie uprzywilejowanych pacjentów znajdują się wojskowi inwalidzi, dawcy organów czy dzieci z upośledzeniami. Do specjalisty, bez kolejki dostaną się także dzieci z poważnymi upośledzeniami i ciężkimi chorobami, które powstały w trakcie ciąży czy samego porodu. W takiej sytuacji również potrzebne jest odpowiednie zaświadczenie, wydawane przez pediatrę, lekarza ogólnego czy neonatologa. Lekarz bez problemu wyda dokument potwierdzający chorobę dziecka, co z pewnością umożliwi szybszy i bardziej komfortowy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Skorzystają na tym najbardziej potrzebujący pacjenci, co z być może wpłynie na polepszenie jakości pomocy medycznej w naszym kraju.

Katarzyna Antos