MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Owies też uczula


Owies też uczula

Owies to kolejny przedstawiciel zbóż. W Polsce jest zbożem młodszym o kilka tysięcy lat od pszenicy, czy jęczmienia. Nie zawiera glutenu, nie może być więc używany do wypieku chleba. Przerabia się go na płatki, otręby czy kaszę.

W stosunku do innych zbóż zawiera więcej tłuszczu. A ponieważ zawiera mniej trudno strawnego włókna, jest chętnie używany do karmienia zwierząt gospodarskich,

Tak jak inne zboża owies należy do roślin bardzo uciążliwych dla osób cierpiących na tzw. pyłkowicę. Pyli od czerwca do sierpnia.

Ads code goes here

Kwiaty owsa to coś na kształt wiechy, która osiąga długość do 30 cm. Latem, kiedy dojrzewa, wygląda oczywiście pięknie, ale piękno jest zdradliwe.

Pyłek owsa, jak pozostałych zbóż, jest lekki – łatwo przenosi się z wiatrem i jest go dużo.
Tak jak inne pyłki wywołuje katar z obfitą wydzieliną, ból głowy, często zapalenie spojówek.

Alergia

Uczulenie na pyłek jest sezonowe i ustępuje po czasie pylenia, ale nie jest łatwe do zniesienia w czasie, kiedy temperatura z każdym dniem wzrasta, a my czujemy się rozbici i nie możemy oddychać przez zatkany nos.

Możliwości ułatwienia sobie życia są w zasadzie tylko dwie: odczulenie organizmu w odpowiednim czasie, o którym decyduje lekarz alergolog, albo stosowanie leków przeciwhistaminowych.

O unikaniu pyłku chyba nie warto wspominać, bo nawet znajdując się kilkadziesiąt kilometrów od kwitnącego łanu owsa, możemy się z nim zetknąć przy sprzyjających mu warunkach.

Alergia pokarmowa

Owies też uczulaU osób uczulonych na pyłek zachodzi duże prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowej na owies.
Antygeny owsa reagują również krzyżowo z antygenami np. pszenicy. Oznacza to, że jeśli jesteś uczulony na pszenicę może się okazać, że będziesz mieć jednocześnie alergię na owies.

Dieta eliminacyjna to wówczas podstawa. Lepiej jej przestrzegać, bo objawy alergii pokarmowej nie należą do najprzyjemniejszych.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna (zapalna nieswoista choroba jelita) należą do chorób, które bardzo trudno się leczy. To najpoważniejsze objawy alergii pokarmowej. A są jeszcze pomniejsze – nudności, wymioty czy gorączka.

Nie wpadajmy jednak w panikę – z alergią można żyć, trzeba obserwować swój organizm, nie lekceważyć najmniejszych objawów, rozsądnie podejść do siebie i zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij