ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Pokrzywa uczula latem

pokrzywa

Okazuje się, że tak wiele dobroczynnych właściwości jak pokrzywa ma niewiele roślin rosnących w naturze –witaminy C, K i B, flawonoidy, kwas mrówkowy i krzemowy, olejek eteryczny, składniki mineralne – żelazo, wapń, krzem, magnez.

Może być stosowana:

  • w zapaleniach dróg moczowych
  • początkowym stadium przerostu prostaty (spowalnia rozwój tych chorób, nie likwiduje ich)
  • wspomaga leczenie cukrzycy
  • poprawia perystaltykę jelit
  • zwiększa ilość czerwonych krwinek
  • stosowana miejscowo pomaga w gojeniu się ran, czyraków i wrzodów
  • jest pomocna w tamowaniu krwotoków.

Cenna herbatka

Wszyscy ci, którzy nie mają alergii akurat na pokrzywę powinni przekonać się do picia herbatki z pokrzyw czy w okresie letnim (czerwcu i lipcu) przyrządzania zup z pokrzywy.

Pokrzywa uczula latemMa ona bowiem działanie hipoalergiczne i zawiera mnóstwo wapnia i żelaza. Przepis na zupę z pokrzywy znajdziecie w dziale Przepisy dla alergika

Wykorzystuje się ją w kosmetyce, w kuchni, w gospodarstwie, gdzie dodaje się ją np. do paszy dla zwierząt hodowlanych. W rejonach, w których nie występowały inne rośliny włókniste była wykorzystywana do produkcji lin, sieci rybackich, a nawet tkanin ze względu na to, że jej włókna są mocne i długie.

Roślina wiatropylna

Wszystkich tych dobroczynnych własności pokrzywy niestety możemy być pozbawieni, jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki. Jak wszystkie chwasty pokrzywa kwitnie i pyli. Na dodatek długo – od czerwca do połowy października. Najmocniej w lipcu i sierpniu.

Możemy spodziewać się reakcji w postaci pieczenia oczu, zatkanego nosa, kichania, bólów głowy czy ogólnego osłabienia. Nie lekceważmy zwłaszcza nieżytu nosa, bo może doprowadzić do astmy.
Wiadomo, że będąc uczuleni na pyłek pokrzywy musimy unikać jej spożywania. Kontaktu ze skórą lepiej też. Do czego zresztą nikogo chyba namawiać nie trzeba.

Choć dla nas pokrzywa jest czasem tak uciążliwa, niektórzy nie mogliby bez niej istnieć. Niektóre motyle potrzebują pokrzywy do przeobrażenia zupełnego. Pokrzywa jest ich żywicielką, kiedy jeszcze mają postać gąsienicy. Przewrotna jest nasza matka natura…
(MF)