Hipoalergiczne czyli jakie?

Aby chronić wrażliwą skórę

Przedrostek hipo- mylnie kojarzy się z czymś dużym. Tymczasem jest odwrotnie: termin ten pochodzi z łaciny i oznacza, że czegoś jest mniej, niż powinno. Więc hipoalergiczny to inaczej zawierający mniej czynników uczulających w porównaniu do zwykłego produktu.

I tak hipoalergiczny proszek do prania został wyprodukowany bez użycia barwników czy substancji czynnych, które zazwyczaj uczulają lub wywołują podrażnienie. W przypadku proszków do prania hipoalergiczność uzyskujemy poprzez eliminację ze składu uczulających wybielaczy optycznych, aktywatorów TAED, sztucznych barwników czy intensywnych kompozycji zapachowych.

Należy jednak pamiętać, że sformułowanie produkt hipoalergiczny – nie oznacza, że produkt wolny jest od alergenów, tylko, że występują w mniejszym natężeniu.

Oznacza to, że kupując produkt z etykietką hipoalergiczny po prostu jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na to, że się źle poczujemy, ale dalej istnieje ryzyko reakcji alergicznej. Należy też uważać na produkty, które mają oznaczenie łagodny dla skóry.

Niektórzy producenci stosują proste zabiegi marketingowe (jasna szata graficzna, uśmiechnięte niemowlę na opakowaniu) liczą na brak uwagi konsumentów cierpiących na alergię skórną, których skusi określenie łagodny.

Hipoalergiczne czyli jakie?

Uważaj przy zakupach!

Nie wszystkie produkty przeznaczone do prania odzieży dzieci i niemowląt są produktami hipoalergicznymi. Tylko adnotacja produkt hipoalergiczny umieszczona na opakowaniu gwarantuje alergikom wybór najbezpieczniejszego artykułu, spośród wszystkich dostępnych na rynku.

Rekomendacje

Wybór marki, uznanej przez środowisko lekarskie i położnicze gwarantuje, że dany produkt spełnia surowe wymagania jakościowe, stawiane produktom mającym kontakt z wrażliwą skórą alergika. W naszym kraju certyfikaty dla środków piorących lub czyszczących wydawane są przez

  • Polskie Towarzystwo Alergologiczne,
  • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
  • Państwowy Zakład Higieny
  • inne upoważnione do tego instytucje.

Taki certyfikat powinien znajdować się na opakowaniu

Regularnie stosowanie certyfikowanych produktów hipoalergicznych minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii u wszystkich członków rodziny, nie tylko najmłodszych.

KQ + JPR