jak wybrać rolki

Pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, a sklepy sportowe oferują szeroki wybór sprzętu. Doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu są rolki. Jak wybrać te odpowiednie i cieszyć się z komfortowej jazdy?

Postaw na rolki!

Jazda na rolkach to zdrowe i przyjemne hobby. Można poczuć wiatr we włosach i porządnie się zmęczyć, co jest znakomitym treningiem dla całego ciała. Rolki nie są kosztownym sportem, choć dość kontuzyjnym. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który posłuży nam przez długi czas, nawet lata. Obowiązkowym elementem początkującego, a nawet doświadczonego rolkarza są ochraniacze. Elementy ochronne na łokcie, kolana i nadgarstki zabezpieczą nas przed uszkodzeniem najbardziej narażonych na upadki miejsc. Upadając na rolkach znacznie częściej możemy uszkodzić nadgarstek czy rękę, więc o zabezpieczeniu tych miejsc nie możemy zapominać. Poza tym, jazda na rolkach sprawi, że wymodelujemy pośladki i zgubimy zbędne kilogramy, a to wszystko na świeżym powietrzu. Tylko jak wybrać rolki, które będą dla nas odpowiednie?

Rolki na twoją miarę

Rozmiar rolek jest tak istotny jak rozmiar buta. Nie możemy kupić za małego sprzętu, ponieważ nie będziemy mieli żadnej przyjemności z jazdy, o komforcie i bezpieczeństwie nie wspominając. Jednak w sklepach znajdziemy rolki regulowane, które mają rozszerzaną wkładkę. Dzięki temu rosną razem z nami, a my możemy jeździć w nich przez lata. Taki wybór będzie korzystny w przypadku dla dzieci, które rosną. Zły rozmiar to gwarancja złego położenia stopy. Zawsze przymierzamy obydwie rolki. Musimy zawiązać i dokładnie zapiąć wszystkie zapięcia. Stajemy na lekko ugiętych kolanach i zgiętym stawie skokowym. Nasza stopa nie może oderwać się od wkładki, wówczas mamy pewność, że wybraliśmy właściwy rozmiar. Zawsze przymierzmy dwa czy trzy rozmiary, by upewnić się, że dane rolki będą idealnie dopasowane do naszej stopy. Za duże szybciej ulegną zniszczeniu, więc nie kupujmy rolek na zapas. Odrobinę za małe rolki rozbiją się w trakcie użytkowania, zaś te większe mogą po krótkim czasie kompletnie nam nie pasować.

Stabilność i komfort

Wybierając rolki musimy zwrócić uwagę na ich stabilność. Zależy on od tworzywa, z którego wykonany jest sprzęt sportowy i jego formy. Sztywny mankiet będzie stabilizował naszą stopę i kostkę, co jest ważne dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Rolki muszą mieć sznurowania i dodatkowe zapięcia czy rzepy, które wzmocnią zabezpieczenie stopy. Oddychające tkaniny typu soft zwiększą komfort użytkowania sprzętu. Dzięki nim stopy będą mogły oddychać. Dla dodatkowego komfortu warto szukać wykończeń z pianki, które pojawiają się w tylnej części buta i na języku. Tak wykończone rolki będą po prostu wygodne.

Ślizg i zwrotność

Podczas jazdy na rolkach liczy się szybkość, bezpieczeństwo i zwrotność. Dobry ślizg zapewnią nam odpowiedniej jakości płozy i kółka. Początkującym polecamy miękkie koła, które złagodzą drgania. Płozy amortyzują rolki, więc powinny być wykonane z polipropylenu. Długa płoza świadczy o dobrej zwrotności i stabilności, co także pochwalą osoby rozpoczynające naukę na rolkach. Sportowcy także mogą sięgnąć po rolki z długimi płozami. W większości sprzętów istnieje możliwość konserwacji i wymiany kółek czy zabezpieczeń, więc zakupiony sprzęt wytrzyma więcej niż tylko jeden sezon.

rolkiNie kierujmy się tylko ceną czy kolorem. Przede wszystkim rolki muszą pasować do naszej stopy. Jazda w nich powinna być w pełni komfortowa. Tylko wtedy będziemy czerpać radość z naszej aktywności.

Katarzyna Antos