Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Co podarować na koniec roku szkolnego?

koniec roku szkolnego

Koniec roku szkolnego to bez wątpienia dzień, na który z niecierpliwością czekają uczniowie i nauczyciele. Zanim jednak oficjalnie rozpoczną się wakacje, w szkołach odbędą się uroczyste apele a po nich pożegnania. Co podarować na koniec roku szkolnego? Czy wypada wręczyć prezent nauczycielowi?

Koniec roku szkolnego – witajcie wakacje!

W tym roku szkolnym, oficjalne zakończenie zajęć odbędzie się 23 czerwca, czyli w Dzień Ojca. Wszyscy uczniowie porzucą plecaki i książki, by cieszyć się z letniego wypoczynku. To samo moglibyśmy powiedzieć o nauczycielach, ale zanim oni wybiorą się na wakacje, czekają ich rady oraz liczne sprawozdania. Dla nich wakacyjny okres jest gorący nie tylko ze względu na panującą temperaturę. Praca nauczyciela nie jest łatwa. Wiąże się z wielką odpowiedzialnością i licznymi obowiązkami, nie wspominając o stresie i innych konsekwencjach zdrowotnych. Dlatego wiele nauczycieli odetchnie z ulgą, mogąc choć przez chwilę odpocząć od szkolnego zgiełku.

Kwiaty i czekoladki

Pod koniec roku szkolnego, u rodziców pojawia się pytanie, czy i co w ogóle podarować z okazji zakończenia kolejnego roku szkoły. Uczniowie raczej nie myślą o takich rzeczach, ty bardziej przed zbliżającymi się wakacjami, więc to w geście rodziców leży ten problem. Problem, dlatego że nie każdy wie co podarować i czy wychylać się z jakimkolwiek podarunkiem. Dobrym rozwiązaniem z sytuacji jest jeden większy bukiet od całej klasy. Rodzice nie odczują tego finansowo, bo fundusze na bukiet mogą pochodzić z klasowych pieniędzy. Wówczas pozbędziemy się problemy pojedynczych prezentów. Kwiaty to typowy podarunek, wręczany z okazji zakończenia roku szkolnego. Koszt jednego kwiatka zaczyna się od kilku złotych. To niewielki wydatek, a zawsze wywołuje uśmiech na twarzy drugiej osoby. Ale wręczanie prezentów nauczycielom nie jest wcale obowiązkowe. Jeśli nie stać nas na bukiet kwiatów czy czekoladki, nie musimy się martwić, że nasza pociecha nie otrzyma świadectwa czy nagrody, na którą zasłużyła. Nic podobnego nie powinno mieć miejsca w normalnie funkcjonującej szkole.

Prezenty dla wychowawcy

Sytuacja ma się inaczej przy zakończeniu wychowawstwa. Wtedy rodzice oraz uczniowie pragną w jakiś wyjątkowy sposób podziękować wychowawcy, za trud włożony w prowadzenie klasy przez minione lata. Nauczyciele często otrzymują wtedy o wiele droższe prezenty, niż bukiet kwiatów. Zwykle jest to biżuteria, elegancka zastawa, dzieła sztuki czy sprzęt elektroniczny. Prezent ma być pamiątką po danej klasie, ale nie jest absolutnie koniecznym elementem zakończenia szkoły. Oczywiście miło będzie, jeśli takową niespodziankę przygotujemy. Warto jednak postawić na coś bardziej osobistego. Album ze zdjęciami klasowymi, czy w tajemnicy przygotowany przez uczniów film będzie zdecydowanie lepszym pomysłem, niż kolejny bukiet kwiatów lub komplet biżuterii.

Zbiórka zamiast kwiatka

zakończenie szkołyW szkołach coraz częściej pojawiają się pomysł, by zastąpić prezenty zbiórką funduszy na wybrany, szczytny cel. W ten sposób, w krótkim czasie szkoła czy klasa może uzbierać pieniądze, przekazując je na cele charytatywne. To fantastyczny pomysł, biorąc pod uwagę kwiaty, które i tak prędzej czy później wylądują w koszu na śmieci. Zamiast prezentów, uczniowie mogą wesprzeć organizacje, ucząc się przy tym empatii, niematerialnego podejścia do życia i bezinteresownej pomocy. Takie rozwiązanie podoba nam się znacznie bardziej niż zwyczaj wręczania prezentów na zakończenie roku szkolnego. Miejmy nadzieję, że takie inicjatywy będą inspiracją dla innych szkół.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *