ruch w rozwoju dziecka

Aktywność ruchowa jest bardzo ważna, szczególnie u dzieci, których organizm się rozwija. Odpowiednia dawka ruchu korzystnie wpływa na funkcjonowanie maluchów. Jak ruch przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka?

Ruch to zdrowie

Nie jest tajemnicą, że wszelka aktywność fizyczna powinna stanowić ważny element naszego życia, bez względu na wiek. Zdecydowanie warto się ruszać, dlatego powinniśmy zadbać o to, by zdrowego ruchu nigdy nie zabrakło naszym dzieciom. Dawniej, kiedy technologia nie była tak rozwinięta jak obecnie, nikt nie marzył o smartfonach i tabletach, czas wolny spędzano aktywnie na świeżym powietrzu. Podwórka i boiska szkolne, choć nie przypominały dzisiejszych orlików, były przepełnione dziećmi i młodzieżą, którą z ciężkim bólem wracała pod koniec dnia do domów. Aktywne zabawy, jazda na rowerze, gry w klasy czy gumę to tylko niektóre formy, jak najbardziej sprzyjające zdrowiu maluchów. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Mamy powszechny dostęp do wspaniałych kompleksów sportowych, doskonale wyposażonych sal treningowych czy kolorowych placów zabaw. A nasze pociechy i tak często wybierają ekran komputera czy telewizora. Elektronika wygrywa ze sportem, co przyczynia się do rozwoju otyłości, nadwagi, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Ruch jest istotny nie tylko w rozwoju fizycznym, ale także psychicznym dzieci.

Za mało ruchu

Dzieci mają problem z aktywnością. Nie chcą ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego, wolą statyczne zabawy i gry multimedialne. Ich aktywność jest bardzo niska, co przekłada się na zdrowie. Odporność spada, podobnie jak koncentracja czy procesy pamięciowe, tak ważne w wieku szkolnym, kiedy nasze dzieci przyswajają wiedzę. Żyjemy w rozwijającym się środowisku, mamy coraz więcej potrzeb, które musimy zaspokajać, a wśród nich nie może zabraknąć aktywności w postaci odpowiedniej dawki ruchu. Tylko ile tego ruchu potrzebne jest dziecku? Im więcej, tym lepiej. Najważniejsze, by dziecko nie przesiadywało przed tv, jeśli aura na zewnątrz pozwala by pograć w piłkę, iść na spacer czy wsiąść na rower. Rodzice także powinni dać dzieciom dobry przykład, pokazując różne możliwości aktywności.

Ruch według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO podsuwa nam wytyczne, wskazujące na konkretną ilość ruchu dla dzieci w poszczególnym wieku. Ramy te mogą być wskaźnikiem dla rodziców, którzy powinni wyperswadować ten czas na aktywny wypoczynek. Minimum godzina ruchu dla 5-17-latków to norma. Godzina to niewiele, a okazuje się, że wiele może zmienić. Lecz to nie wszystko. Dzieci powinny otrzymać dawkę wysiłku fizycznego, po którym się zmęczą. Intensywna gra czy bieganie podczas zabawy w berka – pomysłów jest wiele, ważne, by wcielić je w codzienne życie. Pięć razy w tygodniu po 30 minut takich zabaw wystarczy, by zdrowo się rozwijać i mieć energię do nauki. rozwójDzieciom zalecane są ogólnorozwojowe ćwiczenia, które kształcą cały organizm. Zdecydowanie należy do nich pływanie. Dla maluchów i tych nieco starszych odpowiednie będzie także judo. Nie tylko pomaga w walce z nadwagą, ale uczy szacunku do drugiej osoby. Sporty grupowe są idealne do zacieśniania więzi społecznych. Uczą pracy w grupie, odpowiedzialności i dyscypliny. Aktywne dzieci lepiej się uczą, szybciej przyswajają materiał, są bardziej energiczne i wesołe. W końcu podczas uprawiania sportu wydzielane są endorfiny. W okresie wiosennym warto wyjść z domu na rower czy rolki, by zaczerpnąć ruchu i zdrowia.

Katarzyna Antos