Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

W jakim wieku najlepiej urodzić dziecko?

urodzić dziecko

Szukamy recepty na szczęśliwe życie. Mamy swoje plany i do ich realizacji dążymy. Pojawiają się w nich także dzieci, szczególnie wtedy, gdy rodzina jest dla nas bardzo ważna. Ale czy istnieje wiek, który możemy określić jako najlepszy na zajście w ciążę? W jakim wieku najlepiej urodzić dziecko?

Idealny czas na ciążę

Trudno jednoznacznie określić idealny czas na pierwszą ciążę. Dużo zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja materialna, społeczna czy psychiczna. Kobieta decydująca się na dziecko powinna mieć pełną świadomość, że jej życie ulegnie zmianie. Dziecko to odpowiedzialność, ale także wielka miłość, dlatego jest takie upragnionym elementem życia wielu osób. Każdy wiek ma swoje plusy i minusy, jeśli chodzi o ciążę. Niekiedy bywa za wcześnie, a potem może okazać się za późno.

Ciąża dwudziestolatki

Dwadzieścia lat to bardzo młody wiek. Potencjalnie do trzydziestki mamy czas na studia, imprezy i szalone życie. Młode osoby często wtedy podróżują, zaczynają pierwszą pracę, usamodzielniają się. Ale to dopiero początek ich dorosłego życia. Ogranicza ich brak własnego mieszkania czy studia. Taka sytuacja nie jest najlepsza na dziecko. Choć pod względem biologicznym to bardzo dobry czas. Młode kobiety lepiej znoszą ciążę oraz szybciej wracają do formy po urodzeniu dziecka. Jednak nie każda dwudziestokilkulatka pragnie zostać mamą. Być może to zbyt niedojrzały wiek do macierzyństwa, które kobiety odkładają na później, stawiając na pierwszym miejscu karierę.

U progu trzydziestki

Według lekarzy przedział wieku 25-29 lat to optymalny czas, by zajść w ciążę. Płodność jest wysoka. Wtedy kobieta ma mnóstwo energii i siły,nie tylko do porodu, ale samej opieki dziecka. W tym wieku ryzyko poronienia wynosi zaledwie 10 %, a z każdy kolejnym rokiem będzie się zwiększać. Stabilna sytuacja materialna, stała praca i długoletni związek to bardzo istotne kwestie, które zwykle decydują o tym, czy to najlepszy czas na pierwsze dziecko. A po jego urodzeniu nie będzie problemu z odzyskaniem figury i pełni sił.

Dziecko po trzydziestce

Przekroczenie trzydziestki związane jest ze spadkiem płodności i wzrostem wskaźnika ryzyka poronienia. To też czas, w którym zwykle mamy już stałą pracę, założoną rodzinę i uporządkowane życie. Nie ma więc żadnych przeszkód, by starać się o dziecko, jeśli tylko tego pragniemy. Współczesne kobiety gnają za karierą i odkładają macierzyństwo. Z takim krokiem pojawia się wizja problemów z zajściem w ciążę czy jej utrzymaniem.

Czterdziestolatka w ciąży

dzieckoPrawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wieku czterdziestu lat jest bardzo niskie. Udaje się to tylko nielicznym paniom. Kobieta zbliża się do okresu przekwitania, więc w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które mogą utrudnić poczęcie. Do tego dochodzi kondycja fizyczna i inne czynniki. Panie po czterdziestce często rodzą dzieci z niską masą urodzeniową. Może i doświadczenie życiowe jest w tym wieku spore, ale nasze ciało zdecydowanie gorzej poradzi sobie z takim wyzwaniem jak ciąża. Dlatego warto wcześniej przemyśleć sprawę macierzyństwa, by później nie żałować straconych lat i szansy na szczęście.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *