ciąża

Najpiękniejszy okres w życiu kobiety, błogosławiony stan czy cudowny czas – to tylko niektóre z określeń ciąży, ale tylko takiej idealnej, jaka została wykreowana. Ciąża nie zawsze wygląda tak, jak jest opisywana. Dla wielu kobiet, spodziewających się dziecka, to dość trudny czas. Przełamujemy tabu i otwarcie mówimy o tym, co nie zawsze jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać.

Ciąża – wielka radość czy prawdziwy koszmar?

Oczekiwanie na dziecko to bez wątpienia wyjątkowy okres dla kobiety, ale niekoniecznie musi być pełen radości, nawet jeśli to nasze upragnione, pierwsze dziecko. Powszechnie przyjęło się, że ciąża jest owiana pozytywnymi emocjami, w końcu to wielkie szczęście, że kobieta może dać komuś nowe życie. Wszystko pięknie brzmi, ale rzeczywistość bywa słodko-gorzka. Życie to nie bajka, a ciąża może być koszmarnym przeżyciem, co potwierdzają niektóre kobiety. Przez 9 miesięcy wcale nie musimy wyglądać kwitnąco i czuć się wspaniale. Jako kobiety, mamy prawo ponarzekać, tym bardziej, że ciąża to dużo zmian, zachodzących w naszym organizmie. A każda z nas może te zmiany odczuwać w inny sposób.

Kobieta w ciąży

Objawy w ciąży bywają zróżnicowane. Zdarzają się przypadki, że ciąża przechodzi zupełnie tak, jakbyśmy tylko przytyły kilka kilogramów. Znacznie częściej, kobietom doskwierają mdłości, uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Do wszystkiego dochodzą opuchnięte stopy, ból krzyża oraz wzmożony apetyt. Zmienia się figura i cały styl życia, co może okazać się nie małą rewolucją. Rzadko opisuje się te szare strony ciąży i trudności, które kobiety napotykają w tym okresie. Nic dziwnego, że niektóre z pań, wspominają ten czas niczym zły sen. Dlaczego tak się dzieje? Pokazywanie minusów ciąży może zniechęcić kobiety, do planowania potomstwa. Kobiety są poddawane presji społecznej i kulturowej. Wszyscy oczekują od nich, że będą wdzięczne za możliwość zostania matkami, więc z założenia nie powinny traktować ciąży jako choroby. Oczywiście, że nie, ale należy wziąć pod uwagę to, że problemy towarzyszące. wielu kobietom nie są ich wymysłem. Zdarzają się ciąże, które trzeba przeleżeć. Wszelkie powikłania, choroby czy inne dolegliwości to ważne aspekty, o których kobiety nie powinny bać się otwarcie mówić.

Wyrodna matka

kobieta w ciążyKobiety, które narzekają na ciążę są nazywane wyrodnymi matkami. Brzmi to dość kiepsko, ale rzeczywistość mówi sama za siebie. Przecież nie od przebiegu ciąży zależy charakter naszego dziecka, więc piętnowanie szczerych i otwartych kobiet wydaje się być zupełnie nie na miejscu. W efekcie takiego oceniania kobiet, dochodzi do sytuacji, w których panie nie przyznają się do złego samopoczucia w czasie ciąży. Ukrywają swoje bolączki, bo obawiają się krytyki ze strony bliskich i wyrzutów sumienia względem samych siebie.

Ciąża to szeroki temat, a każda z kobiet, choć raz przez nią przeszła, może o niej wiele powiedzieć. Kobiety spodziewające się dziecka i dopiero planujące potomstwo powinny liczyć na wsparcie bliskich. Ich krytyka, ze względu na emocje, jakie towarzyszą im w stanie ciąży, to ostatnia rzecz, o jakiej marzą. Ciąża i jej dolegliwości nie powinny być tabu, więc nie bójmy się trudnych tematów.

Katarzyna Antos