Alergia u dzieci SZKOŁA I RÓWIEŚNICY

Małym astmatykom niezbędny jest ruch

Małym astmatykom niezbędny jest ruch

Nie tylko nasi olimpijczycy rzucili wyzwanie astmie – Robert Korzeniowski, u którego astmę zdiagnozowano w wieku kilkunastu lat, Otylia Jędrzejczak, u której astmę wykryto przed 20. rokiem życia czy medalista olimpijski w gimnastyce sportowej – Leszek Blanik, który leczy się na astmę od ukończenia 6 roku życia.

Małym astmatykom niezbędny jest ruch

Lekcja WF dla astmatykaZa jeden z najważniejszych argumentów na rzecz aktywności fizycznej wśród dzieci z astmą lekarze uznają fakt, że sport korzystnie wpływa na objętość płuc. Jest to jedyny parametr, który ma potwierdzony związek z długością i jakością życia. Im ma się większą objętość płuc – czyli im większą ilość tlenu dostarcza swoim tkankom – tym dłużej się żyje. Wiedzą o tym nie tylko pumunolodzy, ale i sportowcy.

Nie tylko polski problem

Astma u dzieci jest niestety najczęstszą chorobą układu oddechowego i w ogóle najczęstszą chorobą przewlekłą. Cierpi na nią w Polsce obecnie milion dzieci czyli 8,6 proc. wszystkich w wieku szkolnym.

– Uważa się jednak, że przynajmniej drugie tyle dzieci, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, może cierpieć z powodu astmy, nie wiedząc o tym – podkreśliła. Niestety w większości takim dzieciom z rozpoznaną astmą ogranicza się aktywność fizyczną.

Około 70 proc. dzieci-astmatyków w Polsce wcale nie uczestniczy w zajęciach w-f w szkole, co jest związane z niedostateczną wiedzą na temat choroby i przesądami na jej temat – w obawie przed zaostrzeniami choroby i dusznościami, co często nie ma żadnego uzasadnienia medycznego.

Małym astmatykom potrzebny jest ruchPrzy dobrze leczonej astmie ruch jest wręcz wskazany, a w okresie dojrzewania niezbędny do prawidłowego rozwoju. Przynosi szczególnie dużo korzyści dzieciom i młodzieży z chorobą przewlekłą, często mającym niższą samoocenę.

Nie bądź gorszy

Udział w zajęciach sportowych, w szkole i poza nią, pomaga takim dzieciom poprawić swój wizerunek wśród rówieśników, ale także uczy je akceptować astmę i oswajać z nią inne dzieci. Chorzy i ich towarzysze zabaw widzą, że w niczym im nie przeszkadza i są szczęśliwe – wyjaśniła.

Źródło – PAP/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *