– Uważa się jednak, że przynajmniej drugie tyle dzieci, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, może cierpieć z powodu astmy, nie wiedząc o tym – podkreśliła. Niestety w większości takim dzieciom z rozpoznaną astmą ogranicza się aktywność fizyczną.
Około 70 proc. dzieci-astmatyków w Polsce wcale nie uczestniczy w zajęciach w-f w szkole, co jest związane z niedostateczną wiedzą na temat choroby i przesądami na jej temat – w obawie przed zaostrzeniami choroby i dusznościami, co często nie ma żadnego uzasadnienia medycznego.
Przy dobrze leczonej astmie ruch jest wręcz wskazany, a w okresie dojrzewania niezbędny do prawidłowego rozwoju. Przynosi szczególnie dużo korzyści dzieciom i młodzieży z chorobą przewlekłą, często mającym niższą samoocenę.
Nie bądź gorszy
Udział w zajęciach sportowych, w szkole i poza nią, pomaga takim dzieciom poprawić swój wizerunek wśród rówieśników, ale także uczy je akceptować astmę i oswajać z nią inne dzieci. Chorzy i ich towarzysze zabaw widzą, że w niczym im nie przeszkadza i są szczęśliwe – wyjaśniła.
Źródło – PAP/ Rynek Zdrowia