Jak odgruzować szafę
Backbone Visuals z Unsplash

Nasze szafy pękają w szwach, a my ciągle dokupujemy nowe ubrania, bo nie mamy się w co ubrać. Bałagan w garderobie utrudnia znalezienie odzieży, z której moglibyśmy korzystać, gdyż świetnie na nas leży i jest wygodna. Warto go zatem czym prędzej przegnać ze swojej szafy. W ten sposób nie tylko zyskasz trochę miejsca, ale też zaczniesz komponować swoje outfity z prawdziwą przyjemnością. W naszym artykule podpowiadamy, jak odgruzować szafę.

Spis treści:

  1. Przegląd szafy i jej sprzątanie
  2. Dlaczego mycie szafy jest tak ważne?
  3. Segregacja ubrań i pozbycie się zbędnych rzeczy
  4. Jak odgruzować szafę na stałe?
  5. Zakup przypadkowych ubrań a zapchana szafa
  6. Jak wykorzystać zniszczone ubrania?

Przegląd szafy i jej sprzątanie

Na początek zachęcamy cię do tego, aby wyciągnąć wszystko, co masz w swojej szafie. Nie da się inaczej przejrzeć tego, co przez lata gromadziłaś. To też najlepszy sposób, aby na nowo poukładać ubrania, podzielić je na odpowiednie sekcje i wyczyścić półki. Bardzo często bałagan w szafie sprawia, że nie wiemy, gdzie szukać odpowiedniej bluzki, gdyż ta kategoria miesza się ze swetrami, spodniami, spódnicami i sukienkami. W rezultacie kapitulujemy i zakładamy rzeczy z suszarki, które łączą się w odpowiednie sety. Sprawia to jednak, że na okrągło nosimy te same bluzki i spodnie, zamiast komponować różnorodne outfity i w pełni wykorzystać potencjał naszej garderoby.

Dlaczego mycie szafy jest tak ważne?

Po wyjęciu wszystkich ubrań przychodzi czas na mycie szafy. Nie pomijaj tego punktu. Sprzątanie szafy należy przeprowadzać co najmniej 2 razy w roku. Inaczej ubrania mogą zajść stęchlizną, a włókna zwierzęce zostać strawione przez mole. Gromadzący się kurz stanowi z kolei bogate źródło roztoczy i ich odchodów, które mogą uczulać. Aby temu zapobiec dokładne mycie szafy i jej wszystkich zakamarków należy przeprowadzać 2 razy w roku. Zanim sięgniesz po ścierkę nasączoną łagodnym detergentem, odkurz półki. Po przetarciu szafy odczekaj, aż wyschnie. W celu zabezpieczenia ubrań przed molami możesz też umieścić specjalne kulki z lawendą lub zaszyć suszone zioła w materiałowym woreczku. Ich zapach powinien odstraszać te niszczycielskie owady.

Segregacja ubrań i pozbycie się zbędnych rzeczy

Zastanawiasz się, jak odgruzować szafę? W tym wypadku odpowiednia organizacja stanowi klucz do sukcesu. Posiadane ubrania należy poddać selekcji, rozdzielając je na kilka kupek. Na pierwszą odkładaj rzeczy, które możesz nosić już teraz i bardzo lubisz to robić. Na drugą ubrania wymagające naprawy, te nie powinny trafić z powrotem do szafy, dopóki wada nie zostanie usunięta. Brudna odzież trafia na kupkę do wyprania. Rzeczy w dobrym stanie, nierzadko z metkami, których nie nosimy, ułóż w sekcji do sprzedania. Te, które są noszone i raczej łatwo nikt ich nie odkupi, oddaj organizacjom charytatywnym, które zajmują się ich zbiórką. Rzeczy, na które sezon właśnie się zakończył, spakuj w odpowiednie pudełka i zanieś na pawlacz. Istnieją także ubrania z potencjałem, których nie potrafimy z niczym skompletować. Musimy do nich dokupić bazowe T-shirty lub spodnie.

Jak odgruzować szafę na stałe?

Odgruzowanie szafy może przynieść krótkotrwały efekt. Często dzieje się tak, gdy nie ustalimy źródła swojego problemu. Nawet gdy pozbędziesz się rzeczy zbędnych i zniszczonych, pewne nawyki mogą sprzyjać ponownemu chaosowi w twojej szafie. Kompulsywne zakupy na wyprzedażach sprawiają, że sięgamy po pewne bluzki czy spodnie tylko dlatego, że są tanie. Nigdy nie kupiłybyśmy ich w pełnej cenie. W takiej sytuacji musimy zastanowić się, czy dana rzecz wzbudza w nas zachwyt, mamy ją z czym zestawić i należy do wygodnych rozwiązań. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi: nie, odpuść sobie ten zakup. Skorzysta na tym nie tylko twój portfel, ale również szafa. Pamiętaj, że to twoje ciężko zarobione pieniądze, których nie warto wydawać na coś, co cię nie uszczęśliwi.

Zakup przypadkowych ubrań a zapchana szafa

Także kupowanie przypadkowych ubrań, które są ładne, prowadzi na manowce. Zastanów się, czy pasują do twojego stylu i stworzysz z nich ciekawe zestawy bez dokupowania ubrań bazowych. Czasem jakaś letnia sukienka świetnie na nas leży, a później jej nie nosimy, gdyż krępuje ruchy lub nas drapie. Także źle dobrane kroje sprawiają, że dana rzecz porasta kurzem na dnie szafy, bo nie chcemy dodatkowo dodawać masywności swoim ramionom. Zastanów się, jaki typ sylwetki reprezentujesz i poszukaj w internecie sprzyjających jej fasonów. Kolory cię wymywają, a może zagłuszają twoją osobowość i urodę? To znak, że sięgasz po niewłaściwe odcienie. Analiza kolorystyczna jest dużo tańsza niż kolejne nieudane zakupy. Ustal z jej pomocą swój typ urody oraz pasujące do niego barwy.

Jak wykorzystać zniszczone ubrania?

Każda z nas posiada w swojej szafie zniszczone ubrania, które nie nadają się do tego, aby wyjść w nich do pracy, na zakupy czy spotkanie z przyjaciółką. Pozbądź się ich w sposób ekologiczny. Bawełniane T-shirty możesz przerobić na ściereczki. Natomiast z poliestrowej sukienki uszyć torbę na zakupy. Z kolei akrylowy sweter, który został zaciągnięty, może sprawdzić się jako ozdobna poszewka na poduszkę. Zniszczone ubrania oddaj do recyklingu. Przy odrobinie szczęścia zostaną przerobione na nowe ubrania lub ocieplenie budynków czy wypełnienie materacy.