Poszukiwanie sensu życia
Zhu Peng z Pexels

Poszukiwanie sensu życia stanowi zjawisko, które występuje u osób ponadprzeciętnie inteligentnych. Lubią oni postępować w sposób racjonalny. Czują się zmotywowani do działania, gdy dostrzegają w nim sens. Gdy ten trudno im dostrzec, może rozwinąć się u nich depresja egzystencjalna. Co zrobić, aby poszukiwanie sensu życia nie odebrało nam radości z przeżywanych chwil?

Spis treści:

  1. Kariera zawodowa przy licznych talentach
  2. Poszukiwanie sensu życia a definicja sukcesu
  3. Kiedy grozi nam depresja egzystencjalna?
  4. Wyznawane wartości kontra trudne sytuacje
  5. Radość życia jako jego sens

Kariera zawodowa przy licznych talentach

Osoby o ponadprzeciętnej inteligencji wykazują większą zdolność do refleksji. W praktyce często zastanawiają się nad wieloma kwestiami, w tym wyborem kierunku studiów, dodatkowych kursów czy ścieżki zawodowej. Bardzo często tacy ludzie interesują się wieloma sprawami i wykazują liczne talenty. Ktoś np. pisze świetne teksty w języku polskim, do perfekcji opanował matematykę i chemię, interesuje go też ekonomia, informatyka i biologia. Ponadto przyjemność sprawia mu analiza kolorystyczna i kompletowanie stylizacji. Ktoś taki w pewnym momencie musi wybrać ścieżkę rozwoju zawodowego, co nie jest łatwe. Jeśli pójdzie na kierunek przyrodniczo-technicznym, nie zrealizuje się jako osoba kreatywna, pisząca ciekawe teksty i tworząca niebanalne połączenia kolorystyczne. Jeśli postawi na karierę stylisty, nie wykorzysta reszty swojego potencjału rozwojowego.

Poszukiwanie sensu życia a definicja sukcesu

Poszukiwanie sensu życia to również zadawanie sobie pytań typu: czym jest sukces? Każdy może definiować go na swój sposób. Dla jednego będzie to wspinanie się po kolejnych szczeblach w korporacji i uzyskiwanie coraz wyższego wynagrodzenia. Drugi ucieszy się, że realizuje się w swojej pracy, nie musi w niej tylko generować zysku, ale też może zrobić coś dobrego dla innych. Pamiętajmy o tym, że nie zawsze sukces zawodowy daje szczęście. Czasem dużo istotniejszą rolę odgrywają relacje międzyludzkie. Można słabiej zarabiać, ale otaczać się wspaniałymi przyjaciółmi, czerpiąc z życia radość.

Kiedy grozi nam depresja egzystencjalna?

Czasem też grozi nam depresja egzystencjalna. Ta pojawia się, gdy uświadomimy sobie własną kruchość i przemijalność. Np. ktoś z naszego otoczenia nagle umrze i uświadomimy sobie, że też nie jesteśmy już najmłodsi. Depresja egzystencjalna może dojść do głosu, gdy nieco przybierzemy na wadze, na twarzy pojawią się pierwsze zmarszczki, a stawy zaczną odmawiać nam posłuszeństwa. Także utrata pracy sprawia, że wiele osób traci sens życia. Pojawia się wówczas poczucie bezwartościowości.

Wyznawane wartości kontra  trudne sytuacje

Poszukiwanie sensu życia często prowadzi nas w dość zaskakujące rewiry. Z jednej strony cenimy sobie uczciwość. Z drugiej czujemy, że musimy czasem kłamać, aby móc przetrwać. Np. wszyscy wokół usprawiedliwiają się, że nie zrealizowali zadania, bo mieli problemy osobiste. My daliśmy z siebie 100%, zrobiliśmy naprawdę wiele, ale na coś zabrakło czasu. Aby nie oberwać za innych, którzy nawalili, też wymyślamy jakąś historyjkę.

Radość życia jako jego sens

Gdy za bardzo zwracamy uwagę na to, czy nasze działania mają sens, czy są go pozbawione, tracimy radość życia. Czasem wręcz odczuwamy lęk i doskwiera nam poczucie winy, że tracimy czas na takie bezproduktywne aktywności jak spacer, wyjazd rowerowy za miasto etc. Zapominamy przy tym, że życie składa się też z przyjemności. Nie wszystko musi mieć głębszy sens. Czasem wystarcza, że sprawia nam radość. Już wtedy jest działaniem usprawiedliwionym i zyskuje przez to na wartości. Osobom inteligentnym zdarza się, że doskwiera im smutek z powodu problemów, z którymi się borykają. Do tego dochodzi poczucie winy, że się zamartwiają, zamiast korzystać z lata, które tak krótko trwa. Czasem warto sobie odpuścić, aby nie popaść w depresję.