Jak dodać sobie pewności siebie
Rodolfo Sanches Carvalho z Unsplash

Pewność siebie wpływa na jakość naszego życia. Wskazują na to liczne badania psychologiczne. Osoby pewne siebie częściej odnoszą sukces zawodowy, tworzą satysfakcjonujące związki i kończą prestiżowe uczelnie. Co ciekawe, cieszą się też lepszym samopoczuciem niż ludzie z niską samooceną. Niewątpliwie tę tendencję można połączyć ze stawianiem granic. Asertywność pozwala nam wyrazić sprzeciw, gdy jakieś rozwiązanie nam nie odpowiada. W naszym artykule zdradzamy, jak dodać sobie pewności siebie.

Spis treści:

  1. Co daje nam pewność siebie?
  2. Porównywanie się z innymi negatywnie wpływa na samoocenę
  3. Zaakceptuj popełnianie błędów
  4. Jak wzmocnić pewność siebie? Pozbądź się toksycznych znajomości
  5. Jakie lęki skrywasz?
  6. Jak dodać sobie pewności siebie? Stawiaj swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Co daje nam pewność siebie?

Pewność siebie uchodzi za motor ludzkiego działania. Nie bez powodu, gdy wierzymy, iż mamy szansę osiągnąć sukces, zakładając własny biznes, to nie szukamy wymówek, tylko przystępujemy do pracy. Konstruujemy biznesplan, udajemy się do urzędu, by załatwić niezbędne formalności. Nie boimy się też zapisać na wymarzone studia. Zakładamy bowiem, że jakoś sobie poradzimy. Osoba niepewna siebie często szuka wymówek. Rezygnuje z własnej działalności gospodarczej, bo boi się bankructwa. Idzie na łatwiejsze studia niż wymarzone, bo uważa, że nie podoła nauce. To jednak oddala ją od szczęścia. Pewność siebie popłaca, więc warto ją w sobie umacniać. Ułatwią ci to poniższe wskazówki poparte doświadczeniem.

Porównywanie się z innymi negatywnie wpływa na samoocenę

Zastanawiasz się, jak dodać sobie pewności siebie? Przede wszystkim zrezygnuj z porównań z innymi ludźmi. Jeśli to robisz, zazwyczaj podkopujesz własną samoocenę. Przeglądając profile influencerek na Instagramie, można odnieść wrażenie, że otaczają nas sami ludzie sukcesu. Wszyscy zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Jeżdżą na zagraniczne wycieczki co miesiąc.  Jadają wyłącznie w ekskluzywnych restauracjach i kupują torebki od topowych projektantów. Na dodatek każdy ma kilka mieszkań własnościowych, które wynajmuje, generując dochód pasywny.  W mediach społecznościowych często podziwiamy starannie wyreżyserowane obrazki, które prezentują się nader efektownie. Pytanie, jednak na ile są prawdziwe? Pamiętaj o tym, że wiele osób lubi się pokazać po to, aby zyskać intratne kontrakty. Bardzo często egzotyczne wakacje są na kredyt, a markowa torebka tylko wypożyczona lub pochodzi ze współpracy barterowej. To, że nie masz jeszcze własnego mieszkania, nie znaczy, że w przyszłości na niego nie zarobisz. Nigdy nie wiesz, że influencerki doszły do wszystkiego własną pracą, czy mają bogatych rodziców, którzy mogli je wesprzeć finansowo.

Zaakceptuj popełnianie błędów

Jak wzmacniać pewność siebie? Niewątpliwie warto pozwolić sobie na błędy. To normalne, że czasem źle wycenisz swoją pracę, podpiszesz kontrakt z niewłaściwym kontrahentem czy pójdziesz na nieodpowiedni kierunek studiów. Dopóki czegoś nie zrobisz, nie przekonasz się, czy przyjęłaś prawidłowe założenia. Pamiętaj, że uczymy się poprzez doświadczenie. Czasem musimy ponieść porażkę, aby wyciągnąć z niej wnioski prowadzące do sukcesu.

Jak wzmocnić pewność siebie? Pozbądź się toksycznych znajomości

Ogromny wpływ na pewność siebie mają ludzie, którymi otaczamy się na co dzień. Gdy mamy toksycznych znajomych, ci zawsze będą sączyć truciznę. Tacy ludzie to mistrzowie manipulacji. Mogą nam wmawiać, że jesteśmy słabe, nie poradzimy sobie, na własny biznes trzeba mieć ogromne pieniądze. Toksyczni ludzie podcinają nam skrzydła, podobnie jak jednostki dotknięte zaburzeniem osobowości. Np. narcyz uprawia gaslighting, czyli wygaszanie. Poddaje w poważną wątpliwość nasze obserwacje, przez co mamy wrażenie, że to są wadliwe, a my same znajdujemy się na skraju szaleństwa. Gdy otaczasz się życzliwymi ludźmi, ci wspierają cię w działaniu i motywują. Jednostki cierpiące na zaburzenie osobowości odbiorą ci wszelką wiarę i nadzieję, przy nich poczujesz się niewiele warta.

Jakie lęki skrywasz?

Każda z nas odczuwa jakieś lęki, te mogą rzutować negatywnie na pewność siebie. Możesz np. obawiać się współpracy z prestiżową firmą, gdyż cierpisz na syndrom oszustki. Boisz się, że podpiszesz umowę, po czym zupełnie nie poradzisz sobie z zadaniem, do którego zostałaś delegowana.  Warto popracować nad pewnością siebie i wyjść z założenia, że najwyżej poprawisz pewne rzeczy, jeśli ktoś będzie miał zastrzeżenia do realizacji projektu.

Jak dodać sobie pewności siebie? Stawiaj swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Wiele z nas ma z tym poważny problem. Najpierw myślimy o innych, a na końcu o sobie. Nie chcemy bowiem wyjść na egoistki zapatrzone jedynie w czubek własnego nosa. To jednak poważny błąd. Nadeszła pora, aby zmienić nastawienie.  Najpierw realizuj swoje potrzeby, jeśli nie chcesz komuś pomagać, bo jesteś zmęczona, odmów i zyskaj czas na odpoczynek. Z twojego wsparcia niewiele by wyszło, na dodatek do twojego życia wkradłaby się frustracja, że padasz ofiarą wykorzystywania. Gdy pomagamy innym, zaniedbując swoje wewnętrzne zasoby, które są ograniczone, w pewnym momencie wybuchamy i nasza znajomości się kończą. Gdybyśmy zadbały o własne potrzeby, potraktowały je priorytetowo, stawiając na asertywność, relacja zyskałaby większe szanse na przetrwanie.