ABC alergii LECZENIE ALERGII

Fototerapia dla nadwrażliwych

Fototerapia dla nadwrażliwych

Większość problemów skórnych jest przewlekła i bardzo trudna do wyleczenia. Mimo to można robić wszystko, by pozbyć się uporczywych dolegliwości i zapanować nad chorobą. Dzięki nowoczesnym zdobyczom techniki już po serii zabiegów przykre objawy mogą częściowo lub nawet całkowicie ustąpić – i to przy niewielkim ryzyku powikłań. O jakim zabiegu mowa?

Fototerapia – uzdrawiająca moc światła
Od tysięcy lat wiemy o pozytywnym działaniu światła. Fototerapia to nic innego jak światłolecznictwo. Zabieg polega na naświetlaniu pacjenta odpowiednią dawką promieniowania ultrafioletowego w specjalnej kabinie z lampami, emitującymi bezpieczne dla skóry wiązki światła. Okazuje się, że również w przypadku wielu dolegliwości skórnych naświetlanie zmienionych chorobowo miejsc przynosi wymierne korzyści i wielką ulgę. Fototerapię można stosować zarówno na większe powierzchnie ciała, jak i na wyszczególnione miejsca (np. skórę dłoni, głowy, twarzy). Zabieg jest z reguły dobrze tolerowany przez pacjentów i bezpieczny.

Na co pomaga?
Fototerapia dla nadwrażliwychFototerapia jest stosowana we wspomaganiu leczenia alergii i schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik i innych chorób. Co ciekawe – leczenie światłem z powodzeniem wykorzystuje się też w wielu zabiegach kosmetycznych dla skóry bardzo wrażliwej i z trądzikiem. Poprawia to jej kondycję, pobudza i dostarcza witamin, których jej brakuje (m.in. po zimie, kiedy skóra nie ma dostępu do wymaganej ilości słońca, jest szara, matowa i zniszczona).

Przeciwwskazania
Każdy zabieg musi zostać poprzedzony wizytą u dermatologa i oceną stanu skóry. Wszystkie profesjonalne gabinety medycyny estetycznej oferują możliwość konsultacji z lekarzem. Dermatolog musi zebrać dokładny wywiad i ocenić, czy nie występuje niebezpieczeństwo skutków ubocznych lub powikłań. Zabieg nie może być wykonany w przypadku nadwrażliwości na promienie UV, zaostrzenia choroby po kontakcie ze słońcem lub przyjmowania leków fotouczulających. Pacjenta wyklucza również przynależność do grupy ryzyka zachorowania na raka skóry oraz posiadanie licznych barwnikowych znamion. Przeciwwskazaniem są choroby wzroku, serca, układu krążenia, wątroby i nerek, padaczka oraz ciąża i okres karmienia.

Efekty uboczne
Mimo tak precyzyjnego doboru pacjentów zawsze może się zdarzyć, że skóra alergiczna jednak nie będzie dobrze tolerowała promieni UV. Z reguły zabiegi fototerapii nie sprawiają problemów, ale należy liczyć się z możliwością nagłego zaostrzenia choroby, zaczerwienienia skóry, wystąpienia rumienia lub lekkiego poparzenia. Zaostrzenie choroby może być też reakcją na pierwszy kontakt z lampami emitującymi promieniowanie i ustąpić podczas kolejnych zabiegów. Nie jest jednak wykluczone, że naświetlanie będzie musiało zostać przerwane.

Fototerapia dla nadwrażliwychOstateczne efekty fototerapii są jak zwykle uzależnione od indywidualnej reakcji skóry każdego pacjenta. Rokowania są jednak dobre – wielu osobom zabieg przyniósł ulgę. Fototerapii nie stosuje się jednak zbyt często i wśród metod leczenia na przykład AZS (choć jest dość skuteczna) wymieniana jest na szarym końcu. Być może przyczyną jest fakt, że za serię zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych.

Warto wiedzieć –

  • Fototerapia światłem niebieskim ma właściwości bakteriobójcze. Stosuje się ją głównie przy leczeniu trądziku. Wykorzystuje światło o długości fali 400-420 nm. Promienie wnikają wgłąb skóry i niszczą bakterie odpowiedzialne za występowanie trądziku. Światło niebieskie jest dużo bardziej korzystne dla skóry niż światło widzialne (promienie UVA), nie powoduje poparzeń słonecznych, rogowacenia skóry i fotostarzenia.
  • Fototerapia światłem czerwonym ma z kolei zastosowanie przy leczeniu stanów zapalnych skóry, regeneracji i relaksacji. Wykorzystuje światło o długości fali od 600 nm nawet do 850 nm (podczerwień). Wnikające głęboko w skórę czerwone światło pobudza do aktywności cytokiny – substancji o bardzo korzystnym działaniu dla skóry człowieka. To ona może zapewnić skórze składniki, dzięki którym będzie się szybciej regenerować i lepiej wyglądać.

Użycie w fototerapii zarówno światła niebieskiego, jak i czerwonego przyniesie podwójny efekt – działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

  • Fototerapia dla nadwrażliwychFototerapia z wykorzystaniem lasera to między innymi popularne zabiegi kosmetyczne IPL. Stosuje się je m.in. do leczenia trądziku, odmładzania skóry, usuwania przebarwień itp. Światło laserowe również z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy. Zabiegi są bardzo precyzyjne, stosuje się je miejscowo i punktowo, podczas gdy w tradycyjnej fototerapii przeważnie używa się urządzeń o większym polu działania (choć też nie zawsze jest to regułą).
    (MB